ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Kyllere, kekik ve adaay hasad uygulamal olarak anlatld 

Köylülere, kekik ve adaçay hasad uygulamal olarak anlatld

Antalya Ticaret Borsas (ATB)’nn hazrlad, Tarmsal Aratrmalar Genel Müdürlüü(TAGEM)’nün destekledii ‘Kekik, Defne ve Adaçay Çeitleri Hasat ve Hasat Sonras lemler için Yenilikçi Model Aratrmas ve Pilot Uygulamas Projesi’nin ikinci aamas, Alanya’nn Sapadere köyünde balad.
 
    Tbbi ve aromatik bitkilerde verim kaybn önlemek amacyla balatlan proje kapsamnda, Alanya’nn Sapadere köyüne giden Akdeniz Üniversitesi öretim üyeleri, Prof. Dr. Kenan Turgut, Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm, Antalya Ticaret Borsas tescil memuru ziraat mühendisi Tolgahan Alavant, BATEM tbbi ve aromatik bitkiler uzman Dr. Saadet Turul Ay ile Orman Bölge Müdürlüü’nden orman mühendisi Ahmet Ksa, köylülere adaçay ve kekii hasat etme ve kurutma yöntemlerini uygulamal olarak anlatt. 
 
HASAT YAPAN KÖYLÜYE EKPMAN DESTE
 
Tbbi aromatik bitkilerde hasat yaplrken verim kaybnn önlemesi için orak ve kurutma sehpas gibi ekipmanlarn datmn da gerçekletiren proje ekibi, köylülere ekipmanlar nasl kullanacaklarn uygulamal olarak anlatt. 
 
    Alanya, Manavgat ve Gazipaa’da 5 bölgede köylülere ayn ekipmanlar datacak olan proje ekibi, hazrlanan eitim kitapçn ve afileri köylülere datt. Teorik eitimin uygulamal hale gelmesinden memnuniyet duyan köylüler ise eitim çalmasnn devam etmesini istedi. 
 
60 MLYON DOLARLIK HRACAT HACM 
 
Türkiye’de yaklak 60 milyon dolarlk bir ihracat hacmine ulaan tbbi ve aromatik bitkilerde, hasat ve hasat sonras ilemler srasndaki hatalar nedeniyle potansiyel gelirin yarya yakn kaybediliyor. Bu bitkilerin içerdii yalarn hasat srasnda ve hasat sonras uygulamalarda kaybolmamas, ihracat piyasalarnn süreklilii açsndan da önem tayor.(CHAN)

Ekleme Tarihi
13.08.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Kyllere, kekik ve adaay hasad uygulamal olarak anlatld
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz