ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

BGA'DA ÇELTK ÇET DEMONSTRASYONU VE TARLA GÜNÜ ETKNL -TRAKYA TARIMSAL ARATIRMA ENSTTÜSÜ MÜDÜRÜ DR. NECM BEER: -''TÜRKYE, HÇBR ÇELTK TOHUMUNU THAL ETMYOR. BUNA KARILIK 4 YILDIR KAYITLI OLARAK TOHUMLUK HRACATI YAPIYOR''

ÇANAKKALE (A.A) - Trakya Tarmsal Aratrma Enstitüsü Müdürü Dr. Necmi Beer, Türkiye'nin hiçbir çeltik tohumunu ithal etmediini, buna karlk 4 yldr kaytl olarak tohumluk ihracat yaptn bildirdi.

     Beer, Çanakkale'nin Biga ilçesinde Kaymakamlk, lçe Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürlüü ve Trakya Tarmsal Aratrma Enstitüsü tarafndan, Biga Ticaret Borsas Toplant Salonu'nda düzenlenen ''çeltik çeit demonstrasyonu ve tarla günü'' etkinliinde yapt konumada, Türkiye'de ruhsatl çeltik ekim alanlarnn son yllarda 100 bin hektarn üzerine çktn, çeltik üretiminin ise 700 ile 850 bin ton arasnda deitiini söyledi.
 
     Beer, Türkiye'deki çeltik üretiminin 10-15 yl öncesine kadar ihtiyacn ancak yüzde 30'unu karladn, bugün ise bu orann yüzde 70'lerin üzerine çktn belirterek, ''Bunun iki nedeni var. Birincisi ekim alanlarnn art, ikincisi de dekardan alnan verimin yükseklii. Ama esas önemlisi birim alandaki verimin artdr. Bu art sayesinde üreticilerimiz ithal çeltikle rekabet edebilmi ve üretim alanlarn geniletebilmitir. 10 yl öncesine kadar 1 dekarda 500-550 kilogram olan çeltik verimi ortalamas, bugün dekarda 750 kilograma ulamtr. Bunun en önemli nedeni teknolojideki gelimelerin yan sra enstitümüzce slah edilerek çiftçiye sunulan 'Osmanck-97' çeltik çeididir'' dedi.

     Bu çeit sayesinde üreticinin rekabet gücünün artn, ekim alanlarnn genilediini, Türkiye'nin her yl 500-600 milyon liralk pirinç ithalatnn önüne geçildiini dile getiren Beer, ''Türkiye çeltikte dünyada birim alandan en yüksek verim alan ülkelerin içindedir. Bu verim dünya ortalamasnn iki katdr. nas devam eden barajlarn tamamlanmasyla ülkemiz çeltik bakmndan kendi kendine yeten bir ülke haline gelecek, hatta yaknda ihracatna da balayabilecektir. Türkiye, hiçbir çeltik tohumunu ithal etmiyor. Buna karlk 4 yldr kaytl olarak tohumluk ihracat yapyor'' diye konutu.


Ekleme Tarihi
23.09.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: Biga'da eltik eit Demonstrasyonu Ve Tarla Gn Etkinlii
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz