ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Bunlar altn ben u anda altn topluyorum

Bir ilçeye ismini veren ve Dünya’nn en pahal baharat bitkileri arasnda yer alan safran bitkisi için Safranbolu lçe Tarm Müdürlüü tarafndan hasat etkinlii düzenlendi. Yazköy'de 6 yldr safran ekim ii yapan rfan Parmaksz'n tarlasnda yaplan etkinlie Karabük Valisi zzettin Küçük, Safranbolu Kaymakam Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye bakan Necdet Aksoy ve baz daire müdürleri katld. 
 
Safranbolu lçe Tarm Müdürü Çetin Ayvalk 11 köyde 35 çiftçinin 36 dekarlk alanda safran ekimi yaptn belirterek, ”1999 ylna kadar sadece 1 üretici tarafndan dikimi yaplan safran, bugün yaplan çalmalar sonunda 36 dekarlk alanda 35 çiftçimiz safran dikimi yapyor. Bu yl havalarn souk ve elverisiz gitmesi sonucu üretimde de azalma olacan tahmin ediyoruz. 10-12 kg safran bekliyoruz. Kilosu 15 ila 20 bin TL arasnda satlyor. Bu yl artk safranlarmz tescilledik.” dedi.
 
Vali zzettin Küçük ise safrann Safranbolu için çok önemli olduunu belirterek, ”Köylümüze safran dikmeyi tavsiye ediyorum” dedi. Vali Küçük daha sonra safran tarlasndan safran toplad. Toplad safranlar basn mensuplarna gösteren Vali Küçük, "Bunlar birer altn. Ben burada altn topluyorum. Çok kymetli bir bitki. Elimdeki safran çiçekleri 50 TL eder." dedi.
 
6 yldr sadece safran ekimi yaparak geçimini saladn belirten tarla sahibi rfan Parmak da “Bu yl 800 kilo civarnda safran bekliyorum. Oda 12 bin TL eder. Dünyann en kaliteli safran bizim bölgede üretilen safrandr. Bizim safranlarda etkin madde yüzde 263 iken ran safrannda ise bu rakam sadece 63'tür. ran safran daha krmz dr bizimki biraz daha açktr. Onlarn safranlarn makine toplad için krmz saç teli gibi olan ksmlar ksa boylu, biz elde topladmz için boylar daha uzundur. Benden safran daha çok ifa amaçl istiyorlar. Safran baz kanser türlerine iyi geliyormu, tabi bunun yannda yemeklere katmak için de isteyen oluyor. Geçen sene Antalya iline bir kanser hastas için 250 gr gönderdim” dedi.(CHAN)

Ekleme Tarihi
05.11.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Bunlar altn ben u anda altn topluyorum
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz