ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler

 

EKNEZYA BTKSNDE HASAT SEVNC

 
 


ERZNCAN (HA) - Erzincan Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürlüü tarafndan yürütülmekte olan Erzincan l Özel daresi destekli Alternatif Ürün Yetitiricilii kapsamnda deneme ekimleri yaplan ekinezya bitkisinde hasat sevinci yaanyor.

Erzincan’da ilk kez yetitiricilii denenen ekinezya bitkisi baaryla yetitirildi. Merkeze bal Yaylaba beldesinde Ermina turu fabrikasna ait arazide Tarm Danman Neslihan Atabeyli gözetiminde yürütülen projede aromatik ve tbbi bitkiler snfnda yer alan ekinezya bitkisi 4 dekarlk bir alanda yetitirildi.Erzincan l Özel daresinden salanan kaynakla Konya Selçuk Üniversitesinden tedarik edilen 14 bin adet ekinezya fidesinin Temmuz aynda dikimi gerçekletirilmiti.

Krsal Kalknma Yatrmlarnn Desteklenmesi program kapsamnda Yaylaba beldesinde kurulan Ermina Turu ve Salamura Fabrikasna ait arazide gerçekletirilen proje kapsamnda yetitirilen ekinezyalarn bir ksm turu üretiminde kullanlrken bir ksm ise pazara sürüldü. Proje öncesi yaplan fizibilite çalmalarnda ekinezya bitkisi yetitiricilii için bölgenin uygun olduu yaplan tahlil ve aratrmalarda saptanmt. Üretim sezonu içerisinde ekinezya için gerekli olan gübreleme program ve takibi Erzincan Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürlüü tarafndan gerçekletirildi. Fidelerin dikim ve bakm ileri ise Ermina Turu Fabrikas sorumlu Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Aydodu tarafndan gerçekletirildi.
 
Temmuz aynn banda gerçekletirilen dikim ilk yl olmasna ramen Ekim aynda yaplan hasat yüzleri güldürdü. Fabrika ortaklarndan Mahir Okumu yürütülen ekinezya projesinden dolay mutlu olduklarn, önümüzdeki yllarda ekim sahalarn genileteceklerini belirtti. Ekinezya bitkisinin birçok kullanm alannn bulunduunu belirten Okumu, bitkinin anavatannn Amerika olduunu söyledi.
 
Mahir Okumu ekinezya bitkisinin faydalarn öyle sralad: “nterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. Özellikle enfeksiyon, grip, souk algnl gibi rahatszlklarda kullanmyla tannmaktadr. Grip ve souk algnln önleyici etkisi nedeniyle hastalk öncesinde kullanlabilecei gibi hastaln ilk belirtilerinin ortaya çkmas durumunda da kullanlabilir. Yaplan aratrmalarda ekinezyann akyuvar saysnda arta neden olduu tespit edilmitir. Patojenik organizmalarla salkl dokular arasndaki doal savunma hattn ykan bir enziminin oluumunu önleyici etkisi olduu saptanmtr. Ekinezya ile ilgili aratrmalara göre bitkinin influenza virüsü, sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunmakta ve de ayrca boaz ve akcierlerdeki iltihabn yol açaca hasar engellemektedir. Egzama, sedef, sivilce gibi deri rahatszlklarnda faydaldr. Yaralarn iyileme sürecini azaltr”.

 

Ekleme Tarihi
06.11.2011
Ekleyen Kii
gidatarim2


Link: Gncel Ekonomi Siyaset Spor Dnya Salk Teknoloji Eitim Kltr-Sanat
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz