ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Samsun 

Samsun'da ilk defa üretilen 'Kudret Nar'ndan dekar bana 4 ton ürün alnd

yi Tarm Uygulamalar kapsamnda, Samsun'da ilk defa Tekkeköy ilçesinde geçtiimiz yl deneme amaçl üretilen ve sonuçlar olumlu olan 'Kudret Nar' tbbi bitki olarak üretilmeye resmen baland.


Samsun Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Kadir Güven, çiftçilerin alternatif ürün yetitirmesine için her türlüü destei saladklarn söyledi. Güven, özellikle kivi gibi ürünlerde bunun baarya ulatn belirtti.

Fndklarn söküp destekleme primlerini alanlarn bahçelerine diktikleri alternatif ürünlerin çeitliliini çoaltmak istediklerini kaydeden Güven; taflan, kiraz, bambu gibi ürünleri tavsiye ettiklerini ifade etti. Bunlarn yan sra düz arazilerini deerlendirmek isteyen çiftçilerin de yardmna kotuklarn vurgulayan Kadir Güven, dünyada 4 bin yldr tüketilen, bata mide hastalklarna iyi geldii bilinen ve onlarca faydas olan Kudret Nar’nn deneme dikimlerinin baarl olduunu kaydetti.

Kudret Nar’nn diyabete, ülsere, tümör hastalklarna ve HIV virüsüne kar bakl güçlendirdiini, dolays ile aranan bir bitki olduunu belirten Kadir Güven, bu yl bir firma tarafndan Tekkeköy’de 2 bin 190 dekar alana dikildiini ve dekar bana 4 ton verim alndn vurgulad.

Fnda alternatif olmayp, düz arazide yetien bir ürün olan Kudret Nar’nn Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez Samsun’da dikildiini kaydeden Güven, unlar ifade etti: “Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluu’nun yapm olduu arazi kontrolleri sonucunda, Botafarma Salk Ürünleri San. Tic. Ltd. firmasnca yaplan Kudret Nar yetitiriciliinin, yi Tarm Uygulamalar’na uygun olduu tespit edilmi ve sertifikas düzenlenmitir. Daha sonrasnda l Müdürlüümüz yi Tarm Uygulamalar Birimi tarafndan yaplan arazi kontrol denetimleri ve sertifikasyon kuruluunun denetimleri yaplarak, yetitiriciliin ve sertifikasyon ilemlerinin yi Tarm Uygulamalar Yönetmelii'ne uygun olduu tespit edilmitir.” (CHAN)

Ekleme Tarihi
24.12.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Samsun'da ilk defa retilen 'Kudret Nar'ndan dekar bana 4 ton rn
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz