ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Tuncer Gltang Kylye 1 milyon dolarlk gelir kaps at 

Köylüye 1 milyon dolarlk gelir kaps açt

Astm hastalna çare için kefettii farsak aac ile yüzde 100 doal 10 farkl ürün gelitiren 71 yandaki Tuncer Gültang, gelecek yl elde etmeyi planlad 1 milyon dolarlk sat geliriyle asl üretici konumunda bulunan köylülere kendi iletmelerini kurma frsat sunacak.


Esas olarak ayakkab sektöründe faaliyet gösteren bir sanayici olan Gültang, AA muhabirine yapt açklamada, bir süre öncesine kadar astm hastal ile mücadele ettiini, doktorlarn kronik hale geleceini söyledii hastalndan farsak aacndan yaplan kahve sayesinde kurtulduunu belirtti.

Hastaln atlatmasnn ardndan doal ürünler üretmeye karar verdiini ifade eden Gültang, "Amacmz dünya standartlarnn üzerinde ürün çkartmak.

Eer standard biz koymazsak, bakasnn standartlarn taklit ederiz" dedi.

Bu amaca ulamak için bilimden yararlanmann önemine deinen Gültang, kendilerinin de ürünlerini üretirken bilimsel kriterleri esas aldklarn söyledi.

"Farsak Projesi" olarak bilinen projeyi Sakarya Üniversitesinin ders programna dahil ettiini anlatan Gültang, Türkiye Franchising Derneinin de (UFRAD) projeyi destekleme yönünde karar aldn belirtti.

Ürünlerin gelitirilmesi konusunda Çukurova Üniversitesindeki öretim üyeleri ve örencilerle gruplar kurmaya baladklarn ifade eden Gültang, "Bu gruplarn kurulmasndaki amaç u: Üniversite artk köye gidecek. Böylece üniversitedeki bilgi köylere kadar ulaacak" diye konutu.

Köylülere verilecek eitimin ardndan köylülere sertifika verileceini kaydeden Gültang, sertifika alan köylüleri onurlandrmak için üniversite cübbesi giydireceklerini söyledi.

Yetitirdikleri ürünler hakknda da bilgi veren Gültang, ürünlerini yetitirirken bugüne kadar hiçbir kurumdan hibe destei almadklarn ancak makine ihtiyacn sponsor desteiyle saladklarn söyledi.

Ürünleri arasnda yer alan farsak kahvesinin özellikle solunum yolu rahatszlklar ve KOAH’a kar etkili olduunu belirten Gültang, söz konusu ürünün Adana-Feke’de üretildiini dile getirdi.

Sponsor firmalarn saladklar makineler sayesinden farsak aacndan elde ettikleri ya ampuan imalatnda kullandklarn anlatan Gültang, ampuann saçlara güç verdiini söyledi.

ampuann üretilmesi konusunda Anadolu Üniversitesindeki öretim üyelerinden de yardm aldklarn dile getiren Gültang, ampuann formülünün bu ekilde ortaya çktn kaydetti. Gültang, ampuann stanbul’da fason olarak üretildiini bildirdi.

Farsak aacnn yandan sabun da ürettiklerini belirten Gültang, ürettikleri sabunun da özellikle mantar hastalklarna iyi geldiini dile getirdi.

Proje kapsamnda üretilen bir dier ürünün de "özgür tavuk yumurtas" olduunu anlatan Gültang, ürünün Çukurova Üniversitesi öretim üyeleri ve örencilerinin yan sra köylülerin katklaryla üretildiini belirtti.

Yine ayn üniversitenin ve köylülerin katklaryla doal ortamda yetien zeytin aaçlarndan tek tek toplanarak ve topland gün düük sda sklarak üretilen zeytin suyunun üretimini de gerçekletirdiklerini ifade eden Gültang, zeytin suyunun sedef, mantar, egzama hastalna kar etkili olduunu söyledi.

Gültang, bütün bu ürünlerin yannda proje kapsamnda nar, dut, andz pekmezleri ile tamamen doal deterjan üretiminin yapldn da dile getirdi.

2012 hedefi 1 milyon dolar

Ürünlerinin pazarlanmasna yönelik olarak "Karde aile" sistemi kurduklarn anlatan Gültang, bu proje sayesinde köylülerin yetitirdikleri ürünleri tüketicilere rahatlkla ulatrabildiini söyledi.

Ürünlere tüketici tepkisinin nasl olduuna ilikin de konuan Gültang, "Ürünlere gelen tepkiler olaanüstü güzel. Gelecek yl piyasaya ciddi anlamda girerek en az 1 milyon dolar ciro elde edeceiz" dedi.

Gelecek yl valilikler ve kaymakamlklarla bir protokol imzalayacaklarn, bu protokol çerçevesinde elde ettikleri bütün kazancn yüzde 20’sinin köylülere iletme kurmalar için verileceini bildiren Gültang, "Çok sayda üniversitenin destek verdii proje sayesinde sadece çk noktamz olan Toroslar deil, yurt genelindeki köylüler doal ürünleri ile gelirlerine gelir katacaklar" diye konutu.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
26.12.2011
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Kylye 1 milyon dolarlk gelir kaps at
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz