ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler

Süs bitkileri ihracat yüzde 36 artt -Türkiye'nin süs bitkileri ihracat, yüzde 36 artarak 76 milyon 322 bin 447 dolara ulat -Süs Bitkileri ve Mamulleri hracatçlar Birlii Bakan Badatlolu: -''Bu da artk bize sektörümüzün ve ihracatçlarmzn gücünü ispatladn ve bu olumlu ivmeyi sürdürebileceini gösteriyor''

ANTALYA (A.A) - Süs Bitkileri ve Mamulleri hracatçlar Birlii Bakan Osman Badatlolu, süs bitkileri ihracatnn yüzde 36 arttn bildirdi.
 


     Badatlolu, yapt yazl açklamada, süs bitkileri sektörünün 2011 ylnda 1 Ocak-31 Aralk 2011 tarihleri arasnda yllk bazda toplam yüzde 36 art göstererek 76 milyon 322 bin 447 dolar olduunu, bu artla, sektörün son yllarn en büyük art ivmesini yakaladn kaydetti.

     2011 yl ihracat hedefi olan 75 milyon dolar snrnn da aldna deinen Badatlolu, yllk bazda tüm ihracat sektörleri içinde süs bitkilerinin, bitkisel ürünler içinde en çok ihracat art görülen sektör olduunu vurgulad.

     ''Bu da artk bize sektörümüzün ve ihracatçlarmzn gücünü ispatladn ve bu olumlu ivmeyi sürdürebileceini gösteriyor'' diyen Badatlolu, açklamasnda u ifadelere yer verdi:

     ''Aralk aynda ise süs bitkileri ihracatnda geçen yl ayn döneme göre yüzde 11 azal görüldü ve ihracatmz 5 milyon 44 bin 569 dolar oldu. Aralk aynda canl bitkiler ihracatmzda yüzde 45 art görüldü. Kesme çiçek ihracatnda ise yüzde 39'luk bir azal yaand. Kesme çiçek ihracatnda görülen bu düü, iklimsel nedenlerden kaynakland, kurak geçen bu dönemde seralardan alnan verim dütü. Sektörel ihracatta Antalya en önemli merkez olurken, Yalova, Sakarya ve zmir Antalya'y izledi. 2011 ylnn tamamnda ihracatmzda canl bitkiler yüzde 85, çiçek soanlar yüzde 26, yosunlar ve aaç dallar yüzde 8, kesme çiçekte ise yüzde 3 art gösterdi.''
 
 

     Badatlolu, 2011 ylnda süs bitkileri sektöründe en önemli ihracat pazarlarnn srasyla Türkmenistan, Hollanda, Irak, ngiltere, Almanya ve Azerbaycan olduunu bildirdi. Türkmenistan, Irak, Azerbaycan ve Özbekistan gibi pazarlarda Türk müteahhitlik hizmetlerinin geliimine paralel olarak canl bitkiler ihracatnn büyük bir hzla artmaya devam ettiini vurgulayan Badatlolu, açklamasnda, ''Canl bitkiler ihracatnda en önemli pazar haline gelen Türkmenistan'a yüzde 109, Irak'a yüzde 184, Azerbaycan'a yüzde 68 art yaand. Önümüzdeki yl canl bitkiler ihracatmzn bu pazarlarda payn artrmaya devam etmesi bekleniyor. Dier önemli ihraç pazarlarmzdan olan Hollanda'ya yüzde 32, Almanya'ya yüzde 21 ve Ukrayna'ya da yüzde 14 art görüldü'' dedi.

     Osman Badatlolu, 2011 ylnda sektörün gösterdii baarya katks olan tüm ihracatçlara teekkür etti. Badatlolu, ''2012 ylnda da sektör hedefimiz olan yüzde 30 art ve 100 milyon dolar ihracat rakamna ulaacamza ve yeni rekorlara imza atacamza inanyorum'' dedi.


Ekleme Tarihi
03.01.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Ss bitkileri ihracat yzde 36 artt
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz