ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Yosun ve eker Pancar Atndan Yakt retecekler bio  

Yosun ve eker Pancar Atndan Yakt Üretecekler

Samsun'da açlan Karadeniz Tarmsal Aratrma Enstitüsü bünyesinde kurulan Enerji Tarm Aratrma Merkezi'nde, tarmsal ürünlerin atklarnn enerjiye dönütürülmesi için çalma balatld.


Enerji Tarm Bölüm Bakan Mustafa Acar, yosun ve eker pancar at olan melastandan biyodizel ve biyoetanolün üretmek için balattklar labaratuvar çalmalarnn devam ettiini söyledi.

Samsun Karadeniz Tarmsal Aratrma Enstitüsü bünyesinde kurulan Enerji Tarm Aratrma Merkezi, tarm ürünlerinin gda olarak kullanlmayan atklarndan enerji maddeleri üretmek için yaplan çalmalara hz verdi. Geçen Aralk ay sonunda Gda, Tarm ve Hayvanclk Bakan Mehmet Mehdi Eker'in katlmyla açl yaplan merkezde, yosun ve eker pancar at olan melastann enerji maddesi olarak dönütürülmesi çalmalarna arlk verildi. Melastandan motorin ve benzinin yerine kullanlabilecek biyoetanolün üretmeye çaltklarn söyleyen Enerji Tarm Bölüm Bakan Mustafa Acar, "Tarmsal atklardan enerji üretilmesine yönelik çalmalarmz devam ediyor. u an için yosun ve eker pancar atyla ilgili çalmalara arlk verdik. Amacmzn insanlarn gda olarak tüketmedii maddelerden biyodizel üretmek. Yosun insan gdas olarak kullanlmyor keza eker pancarnn at olan melestanda öyle. Yosunlardan önce ya, daha sonra elde edilen yadan biyodizel üretmeye çalyoruz. Biyoetanolün ise her çeit niastal ve karbon hidratl bitkiden üretilebiliyor. eker pancarnn atnn dnda Msr, buday ve Msr gibi ekerli ve niastal bitkiden biyoetanol üretilme imkan var" dedi.

Türkiye'de yllk 16 milyon ton mazot ve 3 milyon ton benzin tüketildiini hatrlatan Acar, gelecek yllarda tarm ürünlerinden enerji yaktlar elde edilmesi çalmalarnn daha da çok önem kazanacan belirtti. - Samsun
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.01.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Yosun ve eker Pancar Atndan Yakt retecekler
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz