ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Tarm retiminin 166. Yl Kutlanyor 

Tarm Öretiminin 166. Yl Kutlanyor

KAYSER (HA) - Seyrani Ziraat Fakültesi Dekan Prof. Dr. Ali rfan lba, gda üretiminin sorun olmaya balad günümüzde tarm öretiminin önemine dikkat çekti.
 
lba, tarm öretiminin 166. Yl etkinlikleri çerçevesinde yaymlad yazl mesajnda, her yl 10 Ocak tarihinde ziraat fakülteleri ve ziraat mühendisleri odalar tarafndan kutlanan 'Tarm Öretimi Etkinlikleri'nin tarmla ilgili kesimlerin yan sra, gelecek nesilleri de yakndan ilgilendirdiini söyledi.

lba tarmnn önemine dair unlar söyledi: “Tarm, insan yaamnn maddi temelini oluturan gdann üretilmesi ve insanla arz gibi yüce bir hedefe hizmet edenlerin sektörüdür. Tarmn önemini yeniden gözümüzde canlandrmak için giderek artan dünya nüfusunun bu gün 7 milyara ulatn ve açlk snrnda yaayan nüfusun 1 milyar atn bilmemiz gerekir. Yine son dönemde ülkemizde ve dünyada daha sk ahit olduumuz, küresel iklim deiikliinin de körükledii düünülen, kasrgalar, tsunami ve karasal depremler, sel ve su taknlar gibi doal felaketler sonucu, varlkl toplumlarda dahi insanlarn temel gdaya ulamada güçlükler yaad aklda tutulmaldr.
 
Yoksulluk, iç savalar ve igaller gibi etkenlerle 12 milyonu kamplarda yaayan 35 milyonu mültecinin ve göçmen durumuna düen toplam 200 milyon insann beslenme problemleri de göz önüne alndnda, tarm sektörüne hizmet veren kii ve kurumlarn ne kadar yüce bir emele hizmet ettikleri açkça görülecektir.”

lba, tarmn deien ekonomik koullara uyum salayabilmesi için teknoloji ve eitimle daha iç içe olmas gerektiini, bu balamda ilgili fakülteler, bölümler ve önlisans düzeyindeki eitim programlarnn öneminin arttn ifade etti.

Ekleme Tarihi
11.01.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Tarm retiminin 166. Yl Kutlanyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz