ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler

Tarm öretiminin 166. yl -OMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Prof. Dr. Kuran: -''Artan dünya nüfusu, çevreye ve topraa verilen zarar, sanayileme ve ehirleme, dünyada tarmn giderek daha zor artlarda yaplmasna neden olmaktadr'' 

SAMSUN (A.A) - Ondokuz Mays Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekan Prof. Dr. Mehmet Kuran, ''Artan dünya nüfusu, çevreye ve topraa verilen zarar, sanayileme ve ehirleme, dünyada tarmn giderek daha zor artlarda yaplmasna neden olmaktadr'' dedi.
 
 

     Tarm Öretiminin 166. yl kutlamalar, OMÜ Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Fahrettin Tosun Salonunda gerçekletirildi.
 
     Programda konuan OMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Prof. Dr. Kuran, 1976 ylnda kurulan fakültenin Türkiye'nin tarmsal üretimin gelimesine önemli katklar saladn söyledi.

     Fakültenin kurulu, kalite ve kapasite bakmndan Türkiye sralamasnda önemli bir baarsnn bulunduunu ifade eden Kuran, ''Fakültemizde yaklak bin 100 lisans, 150 yüksek lisans ve doktora düzeyinde örenci ile tarmsal öretim devam etmektedir'' dedi.
 
 
 
     Kuran, ülke tarm konusunda yapt deerlendirmede ise unlar kaydetti:

     ''Artan dünya nüfusu, çevreye ve topraa verilen zarar, sanayileme ve ehirleme dünyada tarmn giderek daha zor artlarda yaplmasn neden olmaktadr. Bu artlar, tarm topraklarn sürekli tehdit eden bir durumu ortaya çkarmtr. Her ne kadar yasal düzenlemeler bulunsa da, bu artlarda toplumun tüm kesimlerine düen en önemli görev, tarm topraklarnn korunmasnda toplumsal bilincin diri tutulmasdr. Ziraat camiasna düen görev de, bu bilincin olumasna katk salamann yannda, bu artlarda üretim yapmay mümkün klacak bilimsel ve teknolojik gelimeleri gerçekletirerek uygulamaya, yani çiftçinin hizmetine sunmaktr.''
 
 

     Programa, Vali Yardmcs Mustafa Özer, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardmclar YÖK Üyesi Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Prof. Dr. Hakan Leblebiciolu, dekanlar, meslek yüksek okulu müdürleri, ziraat odalarnn temsilcileri, il müdürleri, öretim üyeleri ve çok sayda örenci katld.


Ekleme Tarihi
12.01.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: Tarm retiminin 166. yl
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz