ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler

ifal bitkilerimiz yurtdnda

Türkiye'nin, ifal bitkiler olarak bilinen kekik, biberiye, ada çay, defne gibi tbbi aromatik bitkilerdeki ihracatn 2015 ylna kadar 1.5 milyar dolara çkarmay hedefledii bildirildi.
 
 

Adana Orman Bölge Müdürü Ata Kahya, yapt açklamada, Orman ve Su leri Bakan Veysel Erolu'nun talimatyla Adana ve Hatay'n tbb aromatik bitki yetitiriciliinde üs olarak seçildiini belirtti.

Erolu'nun, 2015 ylna kadar bu bitkilerdeki ihracatn 1.5 milyar dolara çkarlmas hedefini koyduunu belirten Kahya, bu anlamda tbbi aromatik bitkilerde Adana ve Hatay'n üs seçilmesinin önemli olduunu, bu konuda youn bir ekilde çalacaklarn kaydetti.

Geçmite orman alanlarnda daha çok odun arlkl çalldn anlatan Kahya, ''Tbbi aromatik bitkiler olarak bilinen ifal bitkiler artk orman alanlarmzda yetiiyor. Odun d orman ürünleri adnda bir ube müdürlüü de kurduk. Tamamen bu bitkilerle ilgili projeler hazrlyor'' dedi.

Orman köylülerine gerekli her türlü destei verdiklerini vurgulayan Kahya, ''Aromatik bitkiler ayn zamanda odun d orman ürünleri kapsamna giriyor. Adana'da geçen yol biberiyeden 30 ton 480 kilogram toplattk. Defne yapra 4 bin ton, kekik 21 ton, yosun 2 ton, Mersin meyvesi olarak bilenen bitkiden 50 ton, ada çay 11 ton, funda 2 ton topland'' diye konutu.

zinle orman alanlarnda bitki toplayanlarn bölge müdürlüüne, topladklar ürün ölçüsünde fiyat ödediini belirten Kahya, ''Bu ürünlerin bir tarife bedeli var. Vatandamz bize çok cüzi bir ücret ödüyor. Biz ormanlk alanlarmz deerlendiriyoruz, vatandamza da gelir kaps oluyor. Baz firmalar da köylülerden aldklar ürünü ihraç ediyor'' dedi.

Ata Kahya, defnenin yüzde 40'nn bu bölgede üretildiini vurgulayarak, orman köylüsünün defneden 2 milyon lira gibi bir gelirinin olduunu belirtti.

Kahya, bu bitkilerden orman bölge müdürlüünün sadece Adana'da yaklak 600 bin lira gelir saladn vurgulad.

Söz konusu bitkilerin ormanlarda kendiliinden yetitiinin de vurgulayan Kahya, ''Aaçlandrma yaptmz yerlere de bunlarn tohumlarn atyoruz. Bu bitkilerin daha çok yetimesini salyoruz'' dedi.

Kahya, ormanlarda bu bitkilerin çok olduunu, her yl yaplan planlara göre bitkilerin toplandn kaydetti.

Bitkilerde gençletirme faaliyetleri de yaptklarn vurgulayan Kahya, bu kapsamda biberiye, kekik gibi bitkilerin tohumlarn toprakla buluturduklarn belirtti.


Ormanlarda yangn durdurma alanlar yaptklarn belirten Kahya, ''Buralara kekik, biberiye, ada çay gibi bitkilerin tohumlarn atyoruz. Bu alanlar geni yapyoruz ve yolun 50 metre sanda 50 metre soluna söz konusu bitki türlerini ekiyoruz. Hem yangnlar daha ksa sürede söndürmeyi amaçlarken hem de bu alanlar bitki dikerek deerlendiriyoruz'' diye konutu.

Kurduklar bal ormanlarna da bu bitkilerden ektiklerini anlatan Kahya, ''Kekik ve biberiyeden arlar bal yapyor. Keçi boynuzundan ve Mersin meyvesinden de alyor. Buralardaki ürünleri çiçeinden arlar yaprandan da orman köylüsü yararlanyor'' dedi.

Kahya, söz konusu bitkilerden Çin'in ylda 100 milyar dolarlk bir gelir elde ettiini vurgulayarak, Türkiye'nin 150-200 milyon dolarlk bir ihracat olduunu bunun yeterli olmadn, ancak önümüzdeki yllarda bu ürünlerin önemli bir ihracat kalemi haline geleceini sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.01.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac


Link: ifal bitkilerimiz yurtdnda
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz