ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 30 Mays 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Edirne 

Edirne'de, Kokulu Pirinç Deneme Üretimine Baland
 
Türkiye'nin çeltik ihtiyacnn yüzde 52'sini karlayan Edirne'de, kokulu pirinç deneme üretimine baland bildirildi.Türkiye'nin çeltik ihtiyacnn yüzde 52'sini karlayan Edirne'de, kokulu pirinç deneme üretimine baland bildirildi.

Uygar irketler Grubu Yönetim kurulu Bakan smail Boz, AA muhabirine yapt açklamada, Edirne'nin psala ilçesine bal Paaköy'de 4,2 milyon liraya kurduklar fabrikalarnda Jasmine kokulu pirincin deneme üretimine baladklarn söyledi.

Geçen yl 25 dönüm Jasmine kokulu pirinç ektiklerini, bu ylda bunu 100 dönüme çkartacaklarn ifade eden Boz, "Geçen yl ekimini yaptmz ve pirinci fabrikamzda deneme üretimine baladk. Piyasaya sürmeye hazrlanyoruz" dedi.

Kokulu pirincin piyasada kilogramnn 6 ile 7 lira arasnda satldn anlatan Boz, öyle devam etti:

"Daha önce ran'dan ithal edilen aromatik kokulu pirinci kendi tarlalarmzda ürettik ve yeni yaptmz ve deneme üretimindeki fabrikamzda pirinç haline getirdik. Bu pirinci çok kii ithal olarak biliyor, fakat biz kendimiz yetitiriyoruz. Bu pirincin özellii tarlada iken etraftaki çiçek ve ot kokularn almasdr. nce uzun taneli olan bu pirinç piirildiinde baldo gibi iri tane oluyor."

Paayiit beldesindeki tesislerinin Türkiye'nin sayl entegre çeltik fabrikasndan biri olacan vurgulayan Boz, sözlerini öyle sürdürdü:

"Fabrikamz saatte 10 ton pirinç ileme kapasitesine sahip. 8 bin metre kapal alana sahip fabrikamzn laboratuvarlarnda, çeltik ve pirinç tanelerindeki rutubet oranlarn ve randmanlarn en gelimi makinelerimizle ölçerek, pirinç haline geldikten sonra beyazlatma ksmn müterilerin taleplerine göre deitirme imkan sunuyoruz.

Fabrikamzda günde 240 ton çeltik kurutabiliyoruz. Kurutmalarmz mazot, kömür veya gaz gibi yaktlarla deil de, tamamen Çeltik ürünün kabuu ile yaklarak çalmakta. Yaklan çeltik kabuunun külü de demir Çelik fabrikalarna satmay planlyoruz. çeltik kabuunu yaktmzda elde ettiimiz yüksek enerjinin dörtte üçünü kendi tesisimizde kullanacaz, dörtte birini de satmay planlyoruz."

-Türkiye'de pirinç tüketimi-

Halka kaliteli pirinç verildii takdirde tüketimin artabileceini vurgulayan Boz, unlar kaydetti:

"Fabrikamzda ürettiimiz pirinçle vatandamza kaliteli pirinç tüketimini hedefliyoruz. Böylece Türkiye'deki pirinç tüketiminin artabileceini düünüyorum. Bir Tayvan veya Japonya ylda kii bana 100-120 kilo pirinç tüketiyorsa neden Türkiye'de kii bana ylda 5 kilo deil de 15-20 kilo tüketilmesin.

Bu aamada irket olarak hedefimiz, müterilerimizin isteklerini doru ekilde belirlemek ve yüksek kalite bilinciyle güçlü bir koordinasyon salamak, ürünlerimizi yeni teknolojilerle güvenilir ekilde müterilerimize ulatrmak. Müteri memnuniyetini arttrarak sürekli ve kalc müteriler edinmek temel ilkelerimizdendir.

Bu yl çeltik ve pirinç piyasas kötü gitti. Fakat u unutulmamaldr ki gdann önü hiçbir zaman kapal olmayacaktr. Bu yl çeitli sebeplerden piyasa dümü olsa da önümüzdeki yl mutlaka artacak ve biz de üretimimizi her yl daha da arttracaz."(AA)

Ekleme Tarihi
02.05.2012
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Edirnede, Kokulu Pirin Deneme retimine Baland
Link: Edirne'de, Kokulu Pirin Deneme retimine Baland
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz