ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
psalada retilen kokulu pirin, piyasaya kmaya hazrlanyor 

psala’da üretilen kokulu pirinç, piyasaya çkmaya hazrlanyor
 
 EDRNE - Türkiye’nin çeltik ambar Edirne'nin psala ilçesine bal Paaköyde yasemin kokulu pirincin deneme üretiminden olumlu sonuç alnd bildirildi.

Uygar Grup Yönetim Kurulu Bakan smail Boz, yapt açklamada, ran’dan ithal edilen yasemin çiçei kokulu pirincin ekiliini geçtiimiz yl kendilerinin yaptn ve 4.2 milyon dolara mal olan yeni kurduklar fabrikada ileyerek piyasaya sürmeye hazrlandklarn söyledi. Kokulu pirincin piyasa’da kilogramnn 6-7 liraya satldn kaydeden smail Boz, kokulu pirinci çok kiinin ithal olarak bildiine vurgu yaparak, pirincin özelliinin tarlada ekili iken etrafndaki çiçek ve ot kokularn almas olduunu bildirdi.
 
nce uzun taneli olan kokulu pirincin piirildiinde Baldo pirinç gibi iri taneli olduunu aktaran Boz, sözlerine öyle devam etti: "Fabrikamz yaklak 4,2 milyon dolara mal oldu. Deneme üretimleri yaptmz fabrika, Türkiye’nin sayl Entegre çeltik fabrikasndan biri olacaktr. Fabrikamz tam anlamyla üretime baladnda saatte 10 ton pirinç ileme kapasitesiyle çalacaktr. Çeltik biçiminde kullandmz Biçerdöverlerin özelliklerinden yararlanarak Türkiye’de bir ilk olan Balabanl sistem yerine Rotorlu sistemle çeltik biçimi yaparak eksantrik olarak yerletirilmi çek ve brak mantyla çalan ve böylece dane kayplarn en aza indirgeyen çeltik danesinin fazla zarara uramamasn salayan bir sistemle biçim yapp daha sonra da fabrikamzda ilemek için getireceiz. Böylelikle pirinç tanesinin zarar görmesini engellemi olup daha kaliteli mamul elde etmi olacaz."

"TÜRKYE’DE PRNÇ TÜKETM ARTACAK"

Uygar Grup Yönetim Kurulu Bakan smail Boz, halka kaliteli pirinç verildii takdirde tüketimin artabileceini belirterek, "Fabrikamzda ürettiimiz pirinçle vatandamza kaliteli pirinç tüketimini hedefliyoruz. Böylece Türkiye’deki pirinç tüketiminin artabileceini düünüyorum. Tayvan veya Japonya ylda kii bana 100-120 kilo pirinç tüketiyorsa neden Türkiye de kii bana ylda 5 kilo deil de 15-20 kilo tüketilmesin. Bu aamada Uygar Grup olarak hedefimiz müterilerimizin isteklerini doru ekilde belirlememizi ve yüksek kalite bilinciyle güçlü bir koordinasyon salamak, ürünlerimizi yeni teknolojilerle güvenilir ekilde müterilerimize ulatrmak, tüm faaliyetlerimizi sürekli geliim felsefesiyle yasal artlar dâhilinde yapmaktr. Müteri memnuniyetini arttrarak sürekli ve kalc müteriler edinmek temel ilkelerimizdendir. Bu yl çeltik ve pirinç piyasas kötü gitti fakat u unutulmamaldrki gdann önü hiçbir zaman kapal olmayacaktr. Bu yl çeitli sebeplerden piyasa dümü olsa da önümüzdeki yl mutlaka artacak ve biz de üretimimizi her yl daha da arttracaz." deerlendirmesinde bulundu.(CHAN)

Ekleme Tarihi
05.05.2012
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: psalada retilen kokulu pirin, piyasaya kmaya hazrlanyor
Link: psalada retilen kokulu pirin, piyasaya kmaya hazrlanyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz