Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Mayıs 2024 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Çiftçiye Soya Ekin Tavsiyesi

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halis Arıoğlu, çiftçilere bu yıl ikinci ürün olarak mutlaka soya ekmeleri konusunda tavsiyede bulundu.


Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halis Arıoğlu, çiftçilere bu yıl ikinci ürün olarak mutlaka soya ekmeleri konusunda tavsiyede bulundu.

Bu yıl mutlaka soya ekmeleri için çiftçilere uyarıda bulunan Prof. Dr. Halis Arıoğlu, dünyada çok büyük ölçüde yağ açığı olduğunu söyledi. Özellikle pazar sıkıntısı olmayan ürünlere yönelmesi konusunda telkinde bulunan Arıoğlu, “Bu yıl soya da pazar sıkıntısı çekilmeyecek. Adana’da her yıl soya ekimi yapılmakta ve dünyanın en yüksek rekoltesi elde edilmektedir. Dönüme 400-500 kilogram verim alınmaktadır. Dünya genelinde yağ açığı bulunan ülkelerin soya ihtiyacı çok fazla. Adanalı çiftçilerimizin bu yıl için ikinci ürün olarak soya ekmelerini öneriyorum" dedi.

BUĞDAYDA EN YÜKSEK REKOLTE BEKLENTİSİ

Yağan yağmurlar nedeniyle buğday hasadının biraz gecikeceğini vurgulayan Arıoğlu, "Bu yıl buğday çok iyi. Verimin çok iyi olacağını düşünüyorum. Yaptığım incelemeler göre son yılların en yüksek rekoltesi gerçekleşebilir. Fakat yağan yağmurlar hasat zamanını biraz geciktirebilir. Yine de havaların ısınmasıyla birlikte hasat çok fazla gecikmeyebilir" dedi.

Yağmurların buğday hasadını geciktirirken ekimi biten birinci ürün mısıra çok faydalı olduğunu belirten Prof. Dr Halis Arıoğlu, bu yağmurların mısırları gelişmesine çok iyi geldiğini, mısırın yanısıra, artık örtü altından çıkan karpuzlara da çok iyi geldiğini söyledi. Hatta bazı bölgelerde karpuz hasadının yapıldığına dikkat çeken Arıoğlu ikinci ürün hazırlığında olan çiftçilere de tavsiyelerde bulundu.

ADANA (İHA)

Ekleme Tarihi
26.05.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Çiftçiye Soya Ekin Tavsiyesi
Link: Çiftçiye Soya Ekin Tavsiyesi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız