ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Dalaman da Krtrtl ile Mcadele almalar 

Dalaman'da Krtrtl ile Mücadele Çalmalar
 

MULA (HA) - Dalaman Gda Tarm ve Hayvanclk lçe Müdürlüü, üreticileri krtrtl zararlsnn etkilileri ve mücadelesi konusunda uyarda bulundu.


Krtrtlnn zararlar hakknda bilgi veren Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürü Ergün Akdeniz; “ Krtrtlnn bulunduu bitki ve aaç yapraklar zarar gören bitkilerde zayflama, durgunluk ve gelime gerilii görülür. Genç aaçlarda zarar daha fazla olur. 5-6 ylda bir salgn yapar. Salgn yllarnda meralarn kurumasna da neden olabilir. Ülkemizin her yerinde zarar görülmektedir.

Tanm ise, Ergin diiler sarmtrak beyaz renkte olup, kanatlar üzerinde açk kahverengi lekeler bulunur. Kanat açkl 5 santimetredir. Erkekler açk kahverengi olup, kanat açkl 3,5 santimetredir. Olgun larva 4-6 santimete boyunda; koyu kahverengi görünülü ve üzerleri tüylerle kapldr. Be halkasnda mavi, dier alt halkasnda krmz renkli birer çift yuvarlak leke vardr. Yumurta kümelerinin üzeri sarmtrak kzl tüylerle kapldr. Bütün meyve ve geni yaprakl orman aaçlar ile süs bitkilerine zarar verir.

K yumurta halinde geçirir. Hava artlarna bal olmak üzere; Nisan -Mays Aylarnda yumurtalardan trtl çk balar. Gündüzleri toplu halde ve hareketsiz olan larvalar, akamüzeri faaliyete geçerler. Haziran aynda ve Temmuz ay balarnda aaç gövdesi çatlaklarnda seyrek bir koza örüp pupa olurlar. Haziran sonu ile Temmuz ay içerisinde pupalardan ergin kelebekler çkar. Dii kelebekler uçmaz ve beslenemezler. Ksa bir süre sonra yumurtalarn kümeler halinde aaç gövdesi gibi yerlere yapk olarak brakp üzerlerine tüylerle kapatrlar” dedi.
 
 

Krtrtr zararlarna da deinen Akdeniz; “Çok obur olan larvalar bitki yapraklarn yiyerek zarar yapar. Öncelikle yapran döken bitkilerle beslenir daha sonra yapran dökmeyen bitkilere geçerler. Çou kez aaçlar yapraksz brakt görülür. Yapraklar zarar gören bitkilerde zayflama, durgunluk ve gelime gerilii görülür. Genç aaçlarda zarar daha fazla olur. 5-6 ylda bir salgn yapar. Salgn yllarnda meralarn kurumasna da neden olabilir. Ülkemizin her yerinde zarar görülmektedir. Kr trtlnn pek çok doal düman olup bunlar zararly bask altnda tutabilecek niteliktedir. Zararlnn bulunduu yerde younluk fazla deilse; Larva ve pupalar toplayp ezmek, aaç gövdelerine yapkan kuaklar, çuval gibi tuzaklar kurmak suretiyle burada biriken larvalarn yok edilmesiyle mücadele yaplr. Kimyasal Mücadele ise; Doal dümanlarnn fazla olmas nedeni ile gerekmedikçe kimyasal mücadele yaplmamaldr. Eer younluk fazla ve ilaçlama yaplmak isteniyorsa yumurtalarn açlmasndan hemen sonra yani Mays ve Haziran ay içerisinde yaplmaldr” eklinde konutu.

Ekleme Tarihi
06.06.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Dalaman da Krtrtl ile Mcadele almalar
Link: Dalaman'da Krtrtl ile Mcadele almalar
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz