ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Krtn, Tbbi Ve Aromatik Bitki Yetitiricilii in Kollar Svad 

KÜRTÜN, TIBB VE AROMATK BTK YETTRCL ÇN KOLLARI SIVADI


GÜMÜHANE (HA) - Gümühane’nin Kürtün ilçesinde yürütülen “Örümcek Ormanlarnda lkbahar” projesi kapsamnda orman köylülerine tbbi ve aromatik bitki yetitiricilii konusunda uygulamal eitim verildi.


Bölgesel Gelime Faaliyetlerini Destekleme Dernei’nin yürüttüü ve Coca-Cola Hayata Art Vakf, Yaama Dair Vakf (YADA) ve Birlemi Milletler Kalknma Program (UNDP) ortaklyla yürütülen Hayata Art Gençlik Program tarafndan desteklenen “Örümcek Ormanlarnda lkbahar” projesinin Uluköy pilot uygulama alanndaki etkinlikleri gerçekletirildi.
Orman köylüleri için aaç kesiminin dnda alternatif geçim kayna oluturmay hedefleyen projede, tbbi ve aromatik bitki yetitiricilii konusunda ilk atölye çalmas tamamland.

Uluköy’de 2 gün süren tbbi ve aromatik bitki yetitiricilii atölye çalmasna 10 orman köylüsü katlrken, eitim etkinliklerinde; tbbi adaçay, limon kekii, sar kantaron, rezene, sater ve biberiyenin içinde bulunduu tbbi ve aromatik bitki türlerinin dikimleri gerçekletirildi.

Çalma srasnda dikimi gerçekletirilen 18 bitki türü hakknda orman köylülerine yönelik bilgilendirme yapldktan sonra uzmanlar tarafndan sulama, gübreleme, yabanc ot mücadelesi gibi bitki bakmna yönelik teknik ve yöntemler de köylülere aktarld.

Gda, Tarm ve Hayvanclk Bakanl’na bal Tarla Bitkileri Merkez Aratrma Enstitüsü seralarnda yetitirilen 18 tbbi ve aromatik bitki türü, proje kapsamnda Kürtün lçesi Uluköy’de yer alan pilot alanna transfer edilerek, dikim ilemi gerçekletirildi. Dikim öncesi bitkiler, bölge ekolojisine uyum salamas için yaklak 1 ay boyunca kasalarda bekletildi.

Uluköy pilot uygulama alanna dikilen tbbi ve aromatik bitkilerin hasat ilemleri Temmuz ayndaki çiçeklenme döneminde gerçekletirilecei, hasad yaplan tbbi ve aromatik bitkilerin uygun kurutma koullarnda kurutulmasnn salanarak, Tarla Bitkileri Merkez Aratrma Enstitüsü laboratuarlarnda uçucu ya analizlerinin yaplaca bildirildi.

Ekleme Tarihi
14.06.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Krtn, Tbbi Ve Aromatik Bitki Yetitiricilii in Kollar Svad
Link: Krtn, Tbbi Ve Aromatik Bitki Yetitiricilii in Kollar Svad
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz