Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Ceviz ve Badem Ormanları Projesi 

Ceviz ve Badem Ormanları Projesi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı vatandaşlarımıza katkı sağlayacak ceviz ve badem ormanları oluşturmaya devam ediyor.


PROF. DR. Veysel Eroğlu: "VATANDAŞLARIMIZA KISA SÜREDE EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK ORMANLAR KURUYORUZ"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından özel ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde başlatılan ağaçlandırma çalışmalarında; uygun orman arazilerinde orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi ve ülkemizin ceviz ve badem üretiminin artırılması hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuyla alakalı yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Orman içi açıklıklar ile bozuk orman alanlarımızın ağaçlandırılması gayesiyle orman alanlarını bedelsiz olarak başlangıçta 49 yıllığına, hazine arazilerini ise 10'ar yıllık dilimler halinde düşük kira bedeli karşılığında vatandaşlarımıza kiralayacağız. Kiralama süresini cevizde 120 yıl, bademde ise 60 yıl olarak belirledik."

Ormanları halkın kullanımına açmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bozuk orman alanlarını köy tüzel kişiliklerine ve vatandaşlarımıza 49 yıllığına ceviz ve badem için vereceğiz. Hazineye ait olup da gelir getirici türlerle ağaçlandırılmak istenilen yerler varsa oraları da vatandaşlarımızın istifadesine sunacağız. Bu çerçevede 2011 yılı içinde 43 ilde 180 adet projeyi hayata geçirdik. Netice olarak da 30.000 dekar alanı tahsis ve kiralama usulüyle vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Bakanlık olarak ceviz ve badem gibi ağaç türleri ile yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen odun dışı ürünleri, bu sahaların bakımını gerçekleştiren köy tüzel kişiliklerine, tarımsal kalkınma kooperatiflerine ve özellikle yöre halkına çok cüzi bir bedelle vereceğiz."

Ceviz ve badem fidanlarının dikilmeye başlandığını, bugüne kadar 3000 dekar alanda ceviz fidanlarının dikildiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu: "Uygulamalar yoğun olarak sonbaharda olacak. Bakanlık olarak eylem planları çerçevesinde 2012 yılında 50.000 dekar sahada ceviz ve badem ağaçlandırması yapmayı planlıyoruz.

2011 ve 2012 yılının ilk döneminde özel ceviz ve badem ağaçlandırmaları için 17.000.000 TL hibe ve kredi desteğinde bulunduk. 5 yıllık bir uygulama süreci olacak olan ceviz ve badem eylem planı neticesinde ülke genelinde 310 bin dekar alanı ceviz badem ile ağaçlandıracağız. Bugünkü durum itibariyle iç tüketimde yaklaşık olarak cevizin %60'ını bademin ise %50'sini ithal ediyoruz. Yapılan çalışmalar neticesinde dikilen ağaçların ürün vermesiyle birlikte ceviz ve badem ithalatı yapmaya ihtiyacı olmayacaktır."

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, özel ağaçlandırmaya konu edilecek orman arazisi veya sahipli arazi alt sınırının en az 5 dekar, hazine arazisinin ise en az 20 dekar olacağını belirterek, ormanlık alanlarda gerçek kişilere en fazla 500 dekar saha tahsisi yapıldığını, hazine arazilerinde ise bir müracaatla 3000 dekar sahanın kiralanabileceğini ifade etti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.06.2012
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Ceviz Badem Ormanları Projesi VeyselEroğlu
Link: Ceviz ve Badem Ormanları Projesi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız