ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Tllah Yok Olma Tehlikesi ile Kar Karya 

Tüllüah Yok Olma Tehlikesi ile Kar Karya

AYDIN (HA) - Anavatan Kuadas olan ve halk arasnda tüllüah olarak bilinen, ilk defa Kuadas’ndan toplanarak bilim dünyasna tantlan ve adn Samsun Dalar’nn antik ismi olan Mykale’den alan Aydn Gaa (Centaurea mykalea) isimli çiçek yok olma tehlikesi ile kar karya. Kuadas Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD ibirliiyle yürütülen Kuadas bitkileri envanter çalmas kapsamnda, çiçeklenme mevsiminin gelmesi nedeniyle 20 gündür sürdürülen çalmalarda tespit edilen tüllüah saysnn iyice azald ortaya çkt.


Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Çelik, ”Bu çiçek türü, ülkemizdeki tür says bakmndan en zengin olan Centaurea cinsi içerisinde yer almaktadr. Günümüzde bu bitkilerden elde edilen etken maddeler tbbi çalmalarda, özellikle kanser aratrmalarnda kullanlmaktadr. Yaplama basksnn olmad kent içerisindeki doal habitatlarda kendilerini koruduu görülmektedir. leride birçok bilimsel çalmaya malzeme olacak türlerin, doal habitatlarnn korunmasna özen gösterilmelidir. Kuadas Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD ibirliiyle yürütülen envanter çalmas sonunda tohumlar toplayacak, daha sonra çimlendirecek, tekrar doal ortamlarna aktarlma çalmalarn yapacaz. Buna ek olarak doal ortamnda yetien fideleri, doal botanik park içerisine transfer ederek koruma çalmalar yapacaz” dedi.

Endemik bir tür olan Aydn Gaa, artan yaplamalar ve tarm arazilerinin çoalmasyla birlikte, doal olarak kalabilmi küçük gen alanlarnda hayat mücadelesi verirken, saylarnn çok az kald tespit edildi. Dünyada sadece Kuadas’nda bulunan bu önemli bitkinin “vahim durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakn gelecekte yok olma riski altnda bulunduunu açklayan Kuadas Ekosistemi Koruma ve Doasevenler Dernei (EKODOSD) Bakana Bahattin Sürücü, “Takriben yükseklii 2,5 metreye kadar çkan ve mükemmel formu nedeniyle izleyenlerin dakikalarca bakabilecei Aydn Gaa, 6. ve 7. aylarda çiçeklerini açmaktadr. Aydn Gaa, dünyada sadece bu bölgede yetien endemik bir tür olmas nedeniyle, Kuadas tantmlarnda da kullanlabilecek deerli bir bitki olup, botanik turizmi yapanlara cazip gelecek önemli bir türdür. Çok az kalmas ve yaam alanlarnn tahrip olmas nedeniyle, bu önemli bitkinin tantlmas ve korunmas gerekmektedir. Kuadas’nda tespit ettiimiz bata Aydn Gaa olmak üzere, Tüylü Çan Çiçei, Ky Sarmsa, Aydn Ölmez Çiçei ve Anadolu Ebegümeci gibi endemik ve nadir türlerin tantmna yönelik, kent içine tantm panolar yaplmas ve tantm broürlerin bastrlmas için, Kuadas Belediyesi’ne bir öneri götüreceiz. Aslnda aratrldnda Kuadas’nda çok önemli birçok doal kaynak türlerinin var olduu, ancak bu türlerin bulunduu habitatlarn her an tahribatlarla karlaabilecei görülmektedir. Turizm kentlerinde bulunan siteler arasnda küçük küçük kalm birçok doal alan bulunmaktadr. Bu alanlar dikenli, çal çrp gözüyle baklarak bilinçsizce tamamen yok edilmektedir. Aydn Gaa’nda olduu gibi dünyada sadece burada yetien bu önemli bitkiler, küçük alanlarn içinde kendilerini korumaya çalt bilinmelidir. Bu önemli deerlerin korunmas için, hem tantm hem de bilinçlendirme çalmalarmz devam edecek” eklinde konutu.

Ekleme Tarihi
25.06.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Tllah, Yok Olma Tehlikesi ile Kar Karya
Link: Tllah Yok Olma Tehlikesi ile Kar Karya
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz