ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Aaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracat artt
 
Aaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracat kayd 2012 yl Ocak-Haziran döneminde geçen yln ayn dönemine göre yüzde 14,7 artarak 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleti -Söz konusu dönemde sektörün en fazla ihracat yapt ülkeler Irak, ran ve Azerbaycan oldu

ANKARA (A.A) - Aaç Mamulleri ve Orman Ürünleri hracatçlar Birlii'nin 2012 yl Ocak-Haziran dönemi Türkiye geneli ihracat kayd geçen yln ayn dönemine göre yüzde 14,7 orannda artarak 2,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleti. Söz konusu dönemde sektörün en fazla ihracat yapt ülkeler Irak, ran ve Azerbaycan oldu.
 
     Orta Anadolu hracatç Birlikleri'ne (OAB) ait 2012 yl Ocak-Haziran dönemi ihracat kayd ise 175,9 milyon dolar seviyesinde gerçekleerek, bir önceki yln ayn dönemine göre yüzde 21 orannda artt. Söz konusu dönemde Birliin, Türkiye geneli aaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatndan yüzde 8,4 orannda pay ald.
 
     Orta Anadolu Aaç Mamulleri ve Orman Ürünleri hracatçlar Birlii Bakan Ahmet Kahraman, yapt yazl açklamada, 2012 yl Ocak-Haziran dönemi ihracatnn geçen yln ayn dönemine göre yüzde 23,8 arttn belirterek, ilgili dönemde en fazla ihracatn Irak, Libya ve Azerbaycan'a yapldn bildirdi.
 
     Irak'a olan ihracatn geçen yln ayn dönemine kyasla yüzde 34,2 art gösterdiine dikkati çeken Kahraman, Libya'ya ihracatn ise geçen yln ayn dönemine oranla yüzde 1082, Azerbaycan'a olan ihracatn ise yüzde 27 arttn kaydetti.
    
     -Aaç ve ahap eya sektörü-
    
     Kahraman, 2012 yl Ocak-Haziran dönemi ihracatnn bir önceki yla göre yüzde 1,6 artarak 344,1 milyon dolar olduunu ifade ederek, en fazla aaç ve ahap eya ihracat kaydnn ran, Irak ve Azerbaycan'a gerçekletirildiini, ran'a olan ihracatn deer baznda yüzde 13,1, Azerbaycan'a yüzde 15,7 orannda dütüünü, buna karlk Irak'a olan ihracatn ise yüzde 28,2 orannda arttn belirtti.
    
 
    -Kat ve karton sektörü-
    
     Türkiye genelinde ihracat rakamlarna bakldnda 2012 yl Ocak-Haziran dönemi ihracatnda geçen yln ayn dönemine kyasla yüzde 17 art gerçekletiini vurgulayan Kahraman, unlar kaydetti:
 
     ''Söz konusu dönemde kat ve karton ihracat en fazla Irak, ngiltere ve ran'a yapld. Geçen yla göre, Irak'a olan ihracatmz yüzde 20,1, ngiltere'ye olan ihracatmz yüzde 35,9, ran'a olan ihracatmz ise yüzde 76,3 orannda artt.''

Ekleme Tarihi
09.07.2012
Ekleyen Kii
Celil PAKSOY

Etiketler: Aa Mamulleri ve Orman rnleri ihracat artt, gda, tarm
Link: Aa Mamulleri ve Orman rnleri ihracat artt
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz