Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Afyon'un ekolojik gülleri

Afyonkarahisar'da yetişen 'ekolojik güller' yurtdışına yollanıyor...


Başmakçı ilçesinin dağ köylerinde ''ekolojik gül'' yetiştiriciliği yapan üreticiler, kurdukları kooperatifle ürünlerini işleyerek, ''sağlık'' ve ''kozmetik'' alanında kullanılmak üzere yurt dışına ihraç ediyor.

Afyonkarahisar'ın Burdur ili sınırındaki Başmakçı yaylasındaki dağ köylüleri, yaklaşık 40 yıldır ürettikleri ''ekolojik güller''i dünyaya açıyor. Üreticiler, günün ilk ışıklarıyla gül toplamaya başlıyor. Gül hasadı saat 10.00'a kadar devam ediyor ve toplanan güller, işlenmek üzere üreticilerin kurduğu kooperatife gönderiliyor.

Günlük hasat sonrasında ürünleri teslim alan Başmakçı Yaylası Köyü Muhtarı Mahmut Erdoğan, önceki yıllara göre çetin geçen kış mevsimi nedeniyle ürün miktarının geçen yıllara oranla düştüğünü anlattı.

Köylülerin yaklaşık 40 yıldır gül yetiştiriciliği yaptığını, köydeki 120 haneden yarısının, kışın olumsuz şartları nedeniyle kentlerde kaldığını, bakım ve hasat döneminde tekrar köye döndüğünü anlatan Erdoğan, gül yetiştiriciliğinin kendileri için önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi. ''Ağırlıklı olarak ekolojik gül yetiştiriyoruz. Ekolojik olması için toprağından ilaçlamaya, her aşamasına dikkat ediyoruz'' ifadelerini kullanan Erdoğan, ürün yetiştirmesi konusunda kooperatiflerinin ziraat mühendisleri aracılığıyla üreticinin yönlendirildiği belirtti.

Erdoğan, köylerinin yüksek rakımının ürünlerinin kalitesini yükselttiğini, bunun yanı sıra ekolojik olması nedeniyle Avrupa'dan talep aldıklarını vurguladı.

Başmakçı yaylası gibi bir çok dağ köylüsünün yetiştirdiği ürünleri alarak işleyen Başmakçı Gülcülük Kooperatifi Müdürü Rıza Öztaş da, 1972 yılında kurulan 3 bin ortaklıklı kooperatifin bugün 700 faal üreticisinin bulunduğunu açıkladı.

Gül yetiştiriciliğinin meşakkatli bir iş olduğunu anımsatan Öztaş, ''Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş kuruluşların kontrolleri sonucunda, ürünlere organik üretim sertifikası alınıyor. Yaz aylarının gelmesiyle, dağ köylerinde hareketlilik başlıyor ve gül toplamak için üreticiler köylerine geliyor. Yılda yaklaşık 300 ton gül işliyoruz. 3,5 - 4 ton gülden 1 kilogram yağ elde ediyoruz'' diye konuştu.

Üreticiden topladıkları gülü, basınçlı kazanlarda işleyerek gül yağı haline getirdiklerini dile getiren Öztaş, gramı 20 lira olan ve ''sıvı altın'' olarak adlandırdıkları gül yağını, Almanya, Fransa, İsviçre gibi Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerin aktardı.

Öztaş, gül yağının ''sağlık'' ve ''kozmetik'' sektöründe kullanıldığını bildirdi.


 
 
 


mylife.com.tr

Ekleme Tarihi
11.07.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Afyonun ekolojik gülleri, gıda, tarım
Link: Afyon'un ekolojik gülleri
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız