ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Orman Yangn in En Hassas Dnem 

Orman Yangn çin En Hassas Dönem

Manisa Orman letme Müdürü Yalçn Akn, yaz bandan bu yana çkan yangnlarda 14.5 hektarlk orman, 144 hektarlk ise tarm alannn zarar ördüünü söyledi. Akn, özellikle nem orann dütüü 20 Temmuz-15 Austos tarihleri arasnda orman yangnlarna kar dikkatli olunmas konusunda uyarda bulundu.


Bu tarihler arasnda halk daha duyarl olmaya çaran l Orman letme Müdürü Yalçn Akn, küçük kvlcmn bile büyük bir orman yangnna neden olabileceini, bu nedenle ormanda veya Ormana yakn alanlarda kontrolü ve kontrolsüz yaklacak her atein tehlikeli olduunu kaydetti. Akn, "Ate yayld anda kontrole alma ihtimali çok zor. Vatandalarmzn bu tarihler arasnda orman yangnlar konusunda daha duyarl olmaya çaryoruz" dedi.

RSKL BÖLGELER

Akn, yangn için en riskli bölgeleri ise Mevlevihane civarlar ve etekleri, Kent Orman, Turgut Özal Mahallesi civar, Çakmak Ormanlar ve Sabuncubeli olarak sralad. Çounlukla Mevlevihane civarlar ve eteklerinde çocuklarn helikopter görmek amacyla küçük çapl yangnlar çkardna dikkati çeken Akn, "Bunun önüne geçmek amacyla bir ekibimiz sürekli orada bekliyor. Ayrca o bölgedeki çocuklara çikolata datp, uyarlarda bulunuyoruz" diye konutu.

ORMANLAR 24 SAAT KAMERAYLA ZLENYOR

Ormanlar 6 kamerayla birlikte 24 saat gözetim altnda tutuklarn belirten Akn, "Yüksek çözünürlü kameralarmzla ormanlarmz izliyoruz. Spil Da'nda Çal Da ve Saruhan Otel'in çatsnda 2'er kamera sürekli takipte. Ormanda hafif duman yükselse bile merkezimize sinyal verebilecek özellikte" dedi.

Yalçn Akn, orman yangnlarna müdahale konusunda il genelinde 551 yangn içisinin görev yaptn, 35 arazöz, 29 gözetleme kulesi, 155 gölet, 17 ilk müdahale arac, 1 helikopter, 15 su ikmal arac, 8 dozer ve 8 traylere sahip olduklar söyledi. Akn, alnan tüm tedbirlere ramen yaz bandan bu yana meydana gelen 11 yangnnda 14.5 hektarlk ormanlk alann yandn söyledi. Tarm alanlarnda çkan 85 yangnda ise 144 hektarlk alann küle döndüünü kaydetti.

ORMAN YAKANA CEZA VAR

Orman yangnlarn cezas konusunda vatandalarn fazla bilgi sahibi olmadna dikkat çeken Akn, "Orman yakmann cezas taksirle, kastl ve terör amaçl olmak üzere üçe ayrlyor. Taksirle orman yakmaya 7 yl hapis cezas veriliyor. Kastl orman yakmada ise 10 yldan az olmamak kouluyla mahkeme hapis cezas belirliyor. Terör amaçl orman yakmaya ise müebbet hapis cezas veriliyor. Ayrca, orman söndürmede kullanlan ekipmanlarn, içilerin, araçlarn harcamalar ise faillerine ödetiliyor. Kimi zaman bu para cezas 500 bin ile 1 milyon TL arasnda deiiyor" diye konutu. - Manisa -
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
22.07.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Orman Yangn in En Hassas Dnem
Link: Orman Yangn in En Hassas Dnem
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz