ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Scak Hava ieklerin Boynunu Bkt 

Scak Hava Çiçeklerin Boynunu Büktü

Süs Bitkileri ve Mamulleri hracatçlar Birlii Bakan Osman Badatlolu, scak havann çiçek üretimi ile ihracatn olumsuz etkilediini, geçen yl temmuz ayna kadar yaklak 49 milyon dolarlk ihracat yaplrken, bu yl bu rakamn 45 milyon dolara dütüünü söyledi.


Badatlolu, gazetecilere yapt açklamada, kesme çiçek ihracatnda ve üretiminde geçen yla göre bir düü yaandn bildirdi. Sezonun ilk 2 aynda ihracatta yüzde 20'lik art olduunu, ancak sonraki 4 aylk süreçte yüzde 8'lik düü yaandn kaydeden Badatlolu, ürün olarak da yüzde 20'lik düüün söz konusu olduunu belirtti.

Badatlolu, temmuz ay itibariyle hem ihracatta hem de üründe yüzde 20'lik düü olduunu bildirerek, "Üretim ve ihracatn dümesinde iklim deiiklikleri etkin rol oynad. Üretimde ve ihracatta geçen yllara göre düü yaanyor. Geçen yl temmuz ayna kadar yaklak 49 milyon dolarlk ihracat yaplrken, bu yl bu rakam 45 milyon dolara dütü" dedi.

Yaz sezonunda kesme çiçek üretiminin arlkl olarak Isparta'da yapldna iaret eden Badatlolu, geçen seneki ihracat rakamlarn yakalamay planladklarn, ancak hava scaklklar bu ekilde seyrettii takdirde bunun mümkün olamayacan kaydetti.

Geçen yl bölgede 400 milyon dal kesme çiçek üretildiini kaydeden Badatlolu, bunun 70 milyon daln Isparta bölgesinin saladn belirtti. Hava scaklnn mevsim normallerinin üzerinde olmamasn temenni eden Badatlolu, "Sebzede yaanan sknt çiçekte de yaanyor. Hava scaklnn mevsim normallerinin üzerinde olmas çiçek üretimini olumsuz etkiliyor. Bu da ihracata yansyor" diye konutu.

-Örtü alt tarmda "içi' sknts-

Badatlolu, tarmn önündeki en önemli tehlikelerden birinin arazide çalacak içinin azl olduunu söyledi.

Kesme çiçekçilikte içilerin ailesiyle çaltna iaret eden Badatlolu, 4-5 kiilik bir ailenin ylda 30-40 bin civarnda kestii dala göre kazanca sahip olduunu belirtti.

Ancak örtü alt tarmda çalacak normal içi bulma sknts yaandn vurgulayan Badatlolu, unlar kaydetti:

"Herkes üniversite mezunu oluyor, üniversite mezunu kiiyi de burada çaltramyorsunuz. Ayrca dou illerine yaplan yatrmlar nedeniyle artk insanlar Antalya'ya da gelmiyor, kendi yaadklar yerlerde i buluyor. Artk Avrupa'ya dönüyoruz. Arazide çalacak insanlar gün geçtikçe azalyor, bu da tarmda tehlike çanlar çaldn gösteriyor. Sektörde vasfl ve vasfsz eleman sknts yaanyor."(AA)

Ekleme Tarihi
31.07.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Scak Hava ieklerin Boynunu Bkt
Link: Scak Hava ieklerin Boynunu Bkt
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz