ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Yabani Aaçlar Aland 
Enengeçlerde Yüzde 30 Baar Saland

AYDIN (HA) - Aydn’da yabani aaçlarn alanmas projesi çalmalar tamamland. Aydn l Özel daresi’nin 5 bin TL finanse ettii proje kapsamnda 6 bin 500 zeytin ve antepfst delicesi aland.


Aydn Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Salih Köksal, Söke’nin, Kaygll, Demirçay, Avclar, Aslanyaylas, ile Karacahayt köylerindeki dalk arazilerde kendiliinden yetimi bulunan zeytinin delicelerinin alandn söyledi. Alama çalmasnn ac ustas ve 6 kiilik ekip tarafndan yapldn kaydeden Köksal, “Toplamda 3 bin 390 adet zeytin delicesi alamas yaplarak, yabani aaçlarn mahsul verebilecek kültür zeytini aaçlarna çevrilmesi ve bu yolla milli ekonomimize kazandrlmas amaçland. Alama çalmalarnn tamamlanmasn müteakip yerinde yaplan inceleme ve tespitlerde alamalarda yüzde 90’n üzerinde bir baar saland yerinde görüldü” dedi.

Köksal ayrca, antepfst delicesi olarak ifade edilen menengeçlerin alamasn da yaptklarn kaydetti. Köksal, “Söke lçesine bal Karacahayt, Kaygll, Demirçay, Avclar, ve Aslanyaylas köylerindeki dalk arazilerde kendiliinden yetimi bulunan memengeç yabani aaçlar aland. Toplamda 3130 adet menengeç alanarak, mahsül verebilecek kültür aaçlarna çevrildi. Alamada yüzde 80’in üzerinde bir baar saland” diye konutu.

Ekleme Tarihi
05.08.2012
Ekleyen Kii
Celil PAKSOY

Etiketler: Yabani Aalar Aland, proje, zeytin aac, antep fst delicesi, gda tarm
Link: Yabani Aalar Aland
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz