ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Karadeniz ormanlarn güne enerjisi koruyor

Zonguldak'ta Orman ve Köy likileri (ORKÖY) Müdürlüü araclyla salanan kredilerle son 4 ylda 1915 orman köylüsüne güne enerji sistemi kullandrlarak orman ürünlerine olan talep en aza indirildi.


ORKÖY Müdürlüü'nce stma amaçl odun tüketimini azaltmak ve orman köylüsünün hayat standardn iyiletirmek amacyla balatlan güne enerjisi ile su stma sistemi projesi kapsamnda, Zonguldak'ta son 4 ylda 1915 aileye 2 milyon 700 bin 550 lira kredi verildi.

Ekonomik gelirleri ylda 10 bin lirann altndaki orman köylüsüne iki yl geri ödemesiz düük faizle ve faizsiz krediler verilerek yaam standartlarnn yükseltilmesi de amaçlanan projeyle, kentteki 194 bin hektar civarndaki orman varlnn korunmasna katk saland.

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüü ORKÖY ube Müdürü Aye Toptan, güne enerjisi sisteminin yaygnlatrlmas amacyla orman köylerinin bal olduklar iletme müdürlerinde ve efliklerinde bilgilendirici çalmalar yapldn söyledi.

Orman köylüsünün güne enerji sistemini kullanmas amacyla tevik edildiini anlatan Toptan, unlar kaydetti:

''Projeyle, aileler scak su elde etmek için odun yerine güneten faydalandndan ormanlar olumsuz etkilerden kurtuldu. lgili firmalarla yaplan görümeler sonucu ihtiyaca cevap verecek güne enerjisi sistemlerinin kurulmas saland. Orman köylülerimizin sosyal ve ekonomik kalknmalarna da katkda bulunarak onlarn ormanlar üzerindeki olumsuz etki ve basklar önemli ölçüde azaltld. Doal ve yenilenebilir enerji sistemlerinden köylülerimizin yararlanmasn istiyoruz''mylife.com.tr

Ekleme Tarihi
20.08.2012
Ekleyen Kii
Celil PAKSOY

Etiketler: Karadeniz ormanlarn gne enerjisi koruyor
Link: Karadeniz ormanlarn gne enerjisi koruyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz