ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Sakz Adas, reticinin zarar 4 milyon euro, yangn 

Sakz Adas'nda üreticinin zarar 4 milyon euro

Yunanistan’n sakz aaçlaryla ünlü Sakz (Hios) Adas’nda Cumartesi gecesi balayan yangn, sert esen rüzgar sebebiyle söndürülemiyor. imdiye kadar 70 bin dönüm orman, zeytinlik, tarm arazisi ve sakz aac kül oldu. Sakz Üreticileri Birlii, zararn 4 milyon euro olacan tahmin etti.


Sakz adasnda devam eden orman yangnnda üçüncü güne girilirken, sert esen rüzgar sebebiyle söndürülen alanlar yeniden aktif hale geliyor. Yangnn Armolias, Pirgi ve Karies'te etkili olduu bildirildi. Özellikle sakz aaçlaryla ünlü Pirgi’de söndürme çalmalarnn younlat duyuruldu. Yangnlar söndürme çalmalarna 120 itfaiye eri, 50 itfaiye arac, 110 yaya, 50 gönüllü ve 79 askerin yan sra 10 civarnda helikopter ve uçak katlyor. Arlk ada için çok deerli olan sakz aaçlarnn bulunduu bölgenin söndürülmesine verilirken, imdiye kadar 70 bin dönüm tarm ve orman arazisi kül oldu.

ZARAR 4 MLYON EURO

Sakz aacnn vatan olarak bilinen Hios adasnda 20 bin dönümlük alanda üretim yaplyor. Ada’da tarm yaplabilir arazinin yüzde 12’sini bu aaçlar igal ediyor. 4 bin 500 aile geçimini buradan salyor. Geçen yl 150 tonluk üretim yapld. Üreticiye 12 milyon euro ödeme yapld. Sakz Üreticileri Birlii, yangnn verecei zararn 4 milyon euro olacan tahmin etti. Ancak bunun önümüzdeki yllara yaylan zararnn ise daha büyük olaca belirtildi. Sakz aacndan ürün alnabilmesi için 5 ila 8 yl geçmesi gerekiyor.

Kaynaklar, Osmanl mparatorluu döneminde Sakz adasnda üretilen en kaliteli sakzn, stanbul’da saraya gönderildiini kaydediyor.(CHAN)

Ekleme Tarihi
21.08.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Sakz Adas, reticinin zarar 4 milyon euro, yangn
Link: Sakz Adas'nda reticinin zarar 4 milyon euro
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz