ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Glyann Gram 15,5 Liraya Ykseldi 

Gülyann Gram 15,5 Liraya Yükseldi

Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da elde edilen gülyann geçen yl 6 bin 500 Euro olan kilogram fiyat, bu yl çöl scaklar nedeniyle gülçiçeinin verim ve rekoltede düü göstermesi sonucu 7 bin Euro'ya yükseldi. Christian Dior, Chanel, Calvin Klein gibi dünyann en büyük parfüm markalarnn hemen hepsinde kullanlan gülyann gram 15.5 liraya geliyor.


Dünyann en kaliteli güllerinin üretildii bata Isparta olmak üzere Burdur'un Alasun ve Afyonkarahisar'n Bamakç ilçelerindeki bahçelerden toplanan gül çiçeklerinden çkartlan gülya ve gül konkreti ihracat, Ramazan Bayram sonrasnda balayacak. Geçen yl olduu gibi bu yl da verim ve rekolte düüklüünün yaand gülçiçeinin bölgedeki toplam üretimi 6 bin 500 ton olarak gerçekleti. Önceki yl 4 bin Euro iken geçen yl 6 bin 500 Euro'ya yükselen gülyann kilogram fiyat bu yl ise 7 bin Euro'ya çkt. Yüzde 7.7 orannda artn yaand gülyann 1 gram ise 15.5 liraya geliyor.

Isparta ve yöresinde üretilen gülçiçeinden elde edilen gülya, Christian Dior, Chanel, Calvin Klein gibi dünyann en büyük parfüm markalar ve kozmetik sanayiindeki dünyaca ünlü markalarn hemen hepsinde kullanlyor. Bölgede bu yl yaklak 6 bin 500 ton gülçiçeinden 1 ton gülya, 3 ton da gül konkreti elde edildi.

Bu ylki gülçiçei alm taban fiyatlarnn 3 lira olduunu belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, birlik olarak 1300 tonun üzerinde alm yaptklarn ve üreticiye kilogramna 2'er lira ara ödeme yapldn kaydetti. Geçen yl souk nedeniyle rekolte ve verimi düen gülçiçeinde bu yl ise çöl scaklar yaanmas yüzünden ayn olumsuzluklarla karlaldn anlatan Çelik, bu yl toplam 6 bin 500 ton gülçiçei üretiminden bir ton civarnda gülya beklenildiini dile getirdi.

BR KLO ALTIN LE AYNIYDI

Bölgenin en büyük üretici ve ihracatçlarndan Sebat Gülya firmasnn Yönetim Kurulu Bakan Hüseyin Knac, ngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan ve Hindistan bata olmak üzere 20 civarnda ülkeye ihracat yapldn söyledi. 1986 ylnda 1 kilogram gülya ile bir kilogram altn fiyatnn ayn olduunu söyleyen Hüseyin Knac, unlar kaydetti:

"Her yl beklediimizin altnda üretim oluyor. Bu yl Türkiye baznda Isparta, Burdur ve Afyon güney bölgesinde toplam 6 bin 500 ton gülçiçei üretimi yapld. Zannediyorum 7 bin ton civarnda konkret üretildi. Bir ton civarnda gülya üretimi yapld. Döviz kurlar düük kald için üreticiye verilen çiçek fiyatlar da düük geliyor ve vatanda sebze ve meyve gibi baka üretimlere geçiyor." - Antalya -
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.08.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Glyann Gram 15,5 Liraya Ykseldi
Link: Glyann Gram 15,5 Liraya Ykseldi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz