Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Mayıs 2024 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 

Dünyanın en pahalı bitkisinde hedef 25 kilo üretim


Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve çok sayıda kullanım alanı olmasından dolayı “mucize bitki” diye adlandırılan dünyanın en pahalı bitkisi safrandan bu yıl 25 kilo üretilmesi hedefleniyor.


Ağustos ve eylül aylarında ekilen, ekim ve kasım aylarında hoş kokulu mor çiçekler açan, sabah erken saatlerde güneş doğmadan hemen önce toplanan safran, boya sanayisi, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisi gibi alanlarda kullanılıyor. Safran, kendi ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarı renge boyama özelliğine sahip olmasıyla da biliniyor.

Bizans döneminde Batı Anadolu'da ticareti yapılan, Osmanlı döneminde de önemini koruyan bu bitki, Safranbolu'da 38 çiftçi tarafından 38 dekar alanda üretiliyor. Çiçekleri kurutularak safran elde edilen bitkinin yaklaşık 80 bin çiçeğinden sadece yarım kilogram safran elde edilebiliyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, her yıl özenle ve titizlikle ektikleri ve aynı önemle topladıkları safrandan bu yıl 25 kilo rekolte beklediklerini söyledi.

İlçede safran üretmek isteyen çiftçilere devlet olarak her türlü desteğin verildiğini ve pazarlamada yardımcı olunduğunu vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:

“Daha önceki yıllarda ilçemizde 15-20 kilogram safran toplanıyordu. Bu yıl 25 kilo hedefimiz var. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün kontrolünde titizlikle safranın dikimi sağlandı. Ekim ve kasım aylarında hoş kokulu mor çiçekler açacak ve daha sonra yine aynı titizlikle toplanacak. İlçemizde yetiştirilen safranın kalitesinden asla taviz vermiyoruz. Pazar sıkıntısı yok.”

Safranbolu'da safran ürünleri satan Can Kuş, üreticilerden aldıkları safranı çeşitli yerlere pazarladıklarını ifade ederek, “Safranı, kilosu 15 ila 20 bin lira arasında satıyoruz. Özellikle Safranbolu'ya gelen yabancı turistler ilgi gösteriyor” diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
01.10.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: safran
Link: Dünyanın en pahalı bitkisinde hedef 25 kilo üretim
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız