Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Mayıs 2024 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler

Süs bitkisi yetiştirmek isteyene hibe desteği -TKDK Afyonkarahisar Koordinatörü Şehitoğlu: -''IPARD hem çiftçi düzeyinde seralara ekipman alımını hem de küçük ölçekli kesme çiçek veya diğer süs bitkileri işleme tesislerinin kurulumunu finanse edecek'' 

AFYONKARAHİSAR (A.A) - Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar Koordinatörü Metin Şehitoğlu, Kırsal Kalkınma İçin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) programı kapsamında süs bitkisi yetiştirmek isteyene hibe desteği verileceğini bildirdi.
 
     Şehitoğlu, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'da İhsaniye, Sandıklı, Bolvadin gibi termal havzaların varlığının kapalı alanda (seralarda) yapılacak süs bitkileri üretimi için çok elverişli olduğunu, termal sular sayesinde seraların ısıtma maliyetinin Muğla, Antalya gibi illerden daha düşük olacağını belirtti.
     Afyonkarahisar'ın bu alanda rekabet gücünün artacağını ifade eden Şehitoğlu, Dinar, Başmakçı gibi iklimi elverişli ilçelerin süs bitkileri yetiştiriciliği açısından önemli potansiyele sahip olduğuna dikkati çekerek, süs bitkileri yetiştiriciliğinin Afyonkarahisar'da önemli gelir ve istihdam kapısı olmaya aday bir yatırım alanı olduğunu aktardı.
     AB tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (IPA) Kırsal Kalkınma bileşeni olan IPARD Programı'nı uygulamak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak kurulan TKDK'nın, IPARD programı kapsamında süs bitkileri konusunda hibe desteklerinin verileceğini dile getiren Şehitoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
     ''AB kırsal kalkınma hibe destekleri kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi tedbiri altında yer alan çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi alt tedbiri sağlanacaktır. Bu kapsamda 'Süs bitkisi yetiştiriciliği ve çiftlik bazında mikro ölçekli işleme ve paketleme tesisleri gibi destekleyici altyapıların oluşturulması' desteklenecektir. IPARD hem çiftçi düzeyinde seralara ekipman alımını hem de küçük ölçekli kesme çiçek veya diğer süs bitkileri işleme tesislerinin kurulumunu finanse edecek. Her bir yatırım için uygun harcamaların toplam değeri, 10 bin avrodan düşük 250 bin avrodan yüksek olamaz. Faydalanıcı tarafından, yukarıda belirtilen alt ve üst sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla, bildirilen uygun harcama tutarının yüzde 50'sini kamu katkısı, diğer yüzde 50'sini ise başvuru sahibinin katkısı oluşturacaktır. Başka bir ifadeyle, uygun harcamaların yüzde 50 nispetindeki kısım için destek sağlanmaktadır.''
     Süs bitkileri yetiştiriciliği söz konusu olduğunda, proje kapsamındaki sera büyüklüğünün en fazla 2 dekar, üretim açık alanda ise alan büyüklüğünün en fazla 10 dekar olması gerektiğini anlatan Şehitoğlu, sulamayla ilgili yatırımlar için, mevcut yetersiz sulama sistemlerinin su tasarrufu sağlayan yeni sulama teknolojisiyle değiştirilmesi şartıyla hibe desteğinin kapsamında olacağını ifade etti.
    
    

Ekleme Tarihi
11.10.2012
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Süs bitkisi yetiştirmek isteyene hibe desteği
Link: Süs bitkisi yetiştirmek isteyene hibe desteği
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız