ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
sus bitkileri 

Ödemi'te, Süs Bitkileri Ortak Akl Toplants Yapld

ZMR (HA) - Ödemi ve çevresindeki süs bitkisi üreticilerinin ortak sorunlarnn masaya yatrld "Süs Bitkileri Ortak Akl Toplants", Güven Düün Salonu’nda yapld.


zmir l ve Ödemi ilçe Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürlüü koordinesinde düzenlenen Ortak Akl Toplantsna, süs bitkileri sergisi için ilçeye gelen Bitkisel Üretim Genel Müdürlüü’nden, Genel Müdür Yardmcs Vekili Dr. Talat entürk, Daire Bakan Metin Kaycolu, Birim Koordinatörleri Ercan Türktemel, Dr. Ece Gökok, Daire Bakan Sait Kocabay, zmir Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Ahmet Güldal, Tarm l Müdür Yardmcs Musa Bakn, Ödemi Kaymakam Abdullah Dölek, Ödemi lçe Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürü brahim Altnta, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birlii (Süs-Bir) Bakan Abdullah Okul ve sektör temsilcileri katld.

Yalova, stanbul, zmir, Mersin, Ankara ve Ödemi’ten olmak üzere 17 sektör temsilcisinin yer ald toplantda, sektörün yaad sorunlar masaya yatrld. Üretimin kayt altna alnmas, binde 3 sorunu, tevikler ve girdi maliyetleri, destekler, KDV eitsizlii, üretim standard, üretici belgesi artlar, ihale kanunlar, AR-GE çalmalar, üretim alanlarnn açlmas, ara elemanlar, kamu almlarmda Süs-Bir üyelii konularnn görüüldüü toplantda, süs bitkileri yönetmeliinin oluturulmas ve süs bitkileri daire bakanlnn kurulmas yönünde görüler dile getirildi.

Daire Bakan Kaycolu, yapt konumada unlar söyledi: “Süs bitkileri sektörü izleniyor. Türkmenistan’da 2004 ylnda aaçlandrma çalmalarnda devlet bakanna yaptmz ziyaret srasnda fidanlar nereden aldklarn sorduumuzda talya’dan aldklarn dile getirdiler. O günkü Tarm Bakanmz buna çok üzüldü. Bugün sektörün hangi yasa ile sürdürülmesini tartyoruz. 5553 sayl yasa ile mi, yoksa 5200 sayl yasa ile mi? Biz yasann hangi tarafnda olduumuzu bir kenara brakalm, 18 Kasm 2010 tarihinde nihai ürün durumundaki süs bitkilerinin alt birliine üye olup süs bitkileri üreticilerine zorunlu kayt olmasn kanun belirlemi.”

Genel Müdür Yardmcs Vekili entürk de, “Bugün bu toplantda sektörü nasl gelitirelim diye bir araya geldik. hracat artrmak, nasl ürünleri satarz, Bu konular görüelim istedik. Yasa üzerinden konular ele alrsak bir sonuca ulaamayz. Yapc olalm, tenkitlerle bir yere varamayz. Eksikliklerimiz elbette vardr. Süs bitkilerini masaya yatralm dedim, herkes var. Bu sektörün 2007 ylndaki toplantsnda 22 sorun ele alnd. Bunlarn yüzde 87’sini çözdük. Bugün de ele alnan 10 gündemi ortaya koyarak bunlar nasl çözelim bunun peinde olmalyz. Birbirimizi suçlamakla bir yere varamayz. Sizler sektör üreticileri saha adamlarsnz, bizler de bu sektörün bakanlk temsilcileriyiz. Biz hepimiz beraberiz. Hepimizin görevi süs bitkilerini daha fazla satmak, yenilikler üzerinde görümeler yapmak olmal. Elinizin tan altnda olduunu biliyorum” dedi.

Toplant, sektör temsilcileri ve bakanlk temsilcileri, il ve ilçe tarm yetkililerinin ele aldklar farkl konularla geç saatlere kadar devam etti.

Ekleme Tarihi
18.11.2012
Ekleyen Kii
Celil PAKSOY

Etiketler: demi, Ss Bitkileri, Ortak Akl Toplants, gda tarm
Link: demi'te, Ss Bitkileri Ortak Akl Toplants Yapld
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz