ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Avrupa’da zenginler, Türkiye’de domuzlar yiyor

DENZL (CHAN) - Dünyada “siyah elmas” olarak bilinen, 6 milyar dolarlk ticaret hacmi bulunan ve kilosu bin euro olan trüf mantarn Avrupa’da zenginler, Türkiye’de ise tannmad için ormanlarda domuzlar bulup yiyor.
 
 Topran 5 ile 20 cm. derinliinde aaç köklerine bal yetien, kokusuyla özel eitimli köpekler tarafndan bulunabilen trüf, Akdeniz iklim kuann belli bölgelerinde bulunuyor. Dünyada yüzde 45’ni Fransa, yüzde 35’ini spanya, yüzde 20’sini talya salyor. Talep her geçen yl artmasna ramen üretiminin azalmas fiyatn yükseltiyor. Getirisi oldukça çok olan bu mantar devlet, Denizli’de seçtii pilot bölgede, köylüleri tevik için hazrlad bir projeyle üretip yaygnlatrma karar ald. 

Orman Genel Müdürlüü ile Mula Stk Koçman Üniversitesi (MÜ)'nin çalmas, Cankurtaran mevkisindeki bir ormanlk alanda 2016 ylna kadar devam edecek.

Türkiye’nin ilk yapay trüf mantar ormannn dikimi için tören düzenlendi. Törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Orman Genel Müdür Yardmcs brahim Çiftçi, Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, MÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Türkolu, dier protokol üyeleri ve köylüler katld. Törende yaplan konumalarda, trüf mantarnn önemi anlatld.

Doç. Dr. Türkolu, Akdeniz ikliminin olduu yerlerde yetitiini, Türkiye’de Denizli, Antalya, Mula ve Osmaniye bölgesinde doal yayl gösterdiini söyledi. Türkolu, “Ülkemizde bilinmediinden dolay genellikle domuzlar yiyor. Yapm olduumuz çalmalarla bu doal alanlar proje kapsamnda kontrol altna alp güçlendirmeyi planlyoruz. Proje bittii zaman be yl sonra sadece Denizli'de ylda 700 bin euro kazanc olacak.” dedi.

Trüf ormannn oluturulaca 7 hektarlk alana 2 bin al mee fidan dikileceini, be yl sonra hektarda 50 kg. trüf beklediklerini ifade eden Türkolu, “Aslnda 200 kg. civarnda olacan tahmin ediyoruz ama 50 kg. düünürsek, 7 hektardan 350 kg. alnr. Bunun yannda 117 hektarlk bir alan koruma altna alyoruz.” diye konutu. Vali Demir ise Denizli ormanlarnda trüf mantarnn doal olarak bulunduunu bilimadamlarnn tespit ettiini aktard.

Demir, “Be yl içerisinde burada yaklak 20 milyon liralk gelir oluturacak kapasite görülmekte. Çok önemli bir piyasas ve ihracat imkan var. Denizli'nin 11 bin kilometre yüzölçümüne sahip olduu ve bunun da yüzde 47’sinin ormanlarla kapl olduu düünüldüünde, gelecekte çok önemli bir gelir olabilecei görülüyor.” dedi.

Orman Genel Müdür Yardmcs Çiftçi ise, “krallarn yiyecei” olarak adlandrlan trüf mantar Avrupa’da Fransa ve spanya'da youn olarak yetitirilirken Türkiye’de doal yetiecei ortamlarn bulunduunu anlatt. Çiftçi, “Biz burada bunun ilk admn attk. Bu konuda en büyük pay, orman içindeki köylülerin olacak. Bunlarn çok fazla gelir getirdii görülünce ormanlara çok daha güzel duygularla baklacak, daha koruyucu olacaklar.” ifadelerini kulland.

Konumalarn ardndan, köklerinde trüf mantarlarnn yetiecei 2 bin al mee fidan, protokol üyeleri ve içiler tarafndan dikilmeye balad.
alt
alt

Ekleme Tarihi
24.11.2012
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Avrupada zenginler, Trkiyede domuzlar yiyor, trf, mantar, orman, gda tarm
Link: Avrupada zenginler, Trkiyede domuzlar yiyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz