ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Isparta'da Gül Atklar Gübreye Dönüecek

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), kentteki gül sanayii atklarn, hayvansal ve bitkisel atklar gübreye dönütürmek için proje hazrlad. 2 bin metrekare alan üzerine kurulacak gübreleme tesisinde ylda 21 bin ton gül at ekonomiye kazandrlacak.


Dünya gül ya üretiminin yüzde 65'ini tek bana karlayan Isparta, gül turizmiyle de kent ekonomisine katk salyor. Isparta'da yaplan 'gül turizmi' kapsamnda kente gelen ziyaretçiler gül bahçesinde gül topladktan sonra gülün fabrikalarda ileni aamalarn gözlemliyor, gül ürünlerinin tüm aamalarna tanklk ediyor. Geçen yl 230 bin turistin konaklad Isparta'da bu say günübirlik ziyaretçilerle 650 bine ulayor. Isparta'nn bu ylki hedefi ise 1 milyon ziyaretçi.

Isparta'da her yl yaklak 7 bin 500 ton gül çiçei toplanyor ve 4 ton gül yaprandan 1 kilo gül ya elde ediliyor. lde rekolteye göre ortalama 500 kilo gül ya elde ediliyor ve gram 18 TL'den kozmetik devi ülkeler Fransa, Almanya, ABD ve sviçre'ye satlyor.

SDÜ, kent ekonomisinin can damarn oluturan gül üretiminden daha fazla yararlanlmas için 'Bitkisel ve Hayvansal Üretim Atklarnn Organik Gübre Olarak Deerlendirilmesi' adl proje gelitirdi. Üniversite, gül ya üretimi, gül ürünleri ve gül turizmiyle kente girdi salayan 'gül'ün atklarnn da ekonomiye kazandrlmas için adm att.

SDÜ Tarmsal Aratrma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kelen, hayvansal ve bitkisel atklar organik gübre haline getirecek bir proje hazrladklarn, projenin altyap çalmalarnn da tamamlandn söyledi. Projenin Bat Akdeniz Kalknma Ajans tarafndan finanse edildiini aktaran Prof. Dr. Kelen, kampüs içinde 2 bin metrekare alan üzerine kuracaklar gübreleme tesisinde ylda 21 bin ton gül atn gübreye dönütürerek ekonomiye kazandracaklarn kaydetti.

ÇEVRE KRLLNN ÖNÜNE GEÇLECEK

Gül atklarn tesiste ileyerek gübre haline getireceklerini vurgulayan Prof. Dr. Kelen, "Isparta ekonomisine katkda bulunacaz. Bu atklar ilenerek gübre haline geldiinde çevre kirliliinin de önüne geçilecek" diye konutu.

Kirlilii önlemek adna tesisin insan ve çevrenin korunmas açsndan da önem arz ettiini belirten Prof. Dr. Kelen, "Topraklarmzn yüzde 85'i bazik reaksiyonlu ve yüzde 94'ü organik madde bakmndan yetersizdir. Bizim elde edeceimiz gübreler sayesinde topraklara verim kazandracaz" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Kelen, projenin 2011 'Tarma Dayal Sanayinin Gelitirilmesi Mali Destek Program' kapsamnda yürütüldüünü anlatt. Prof. Dr. Kelen, "Tesis, üniversite kampüsü içerisindeki hayvan çiftliinin yannda yer alan bölgeye kurulacak. Altyap çalmalar tamamland. 2013 ylnda temelini atacaz" diye konutu. - Isparta -
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
26.11.2012
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Isparta, Gl Atklar, Gbre, Dnm, Sleyman Demirel niversitesi
Link: Isparta'da Gl Atklar Gbreye Dnecek
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz