ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Burdur Gl evresine gl fidan dikimi 

Burdur Gölü'nde su çekilmesinin önüne gül üretimiyle geçilecek

BURDUR (CHAN)- Su çekilmesi nedeniyle her geçen gün kuruyan Türkiye'nin yedinci büyük gölü Burdur Gölü'nün kurtarlmas için yeni bir çalma balatld. Karakent köyünde faaliyet gösteren Lisinia Doal Hayat Koruma Merkezi, gölden su çekilmesini azaltmak için msr, yonca, arpa ve yulaf yerine organik gül üretiminin yaplmas için proje gelitirdi. Bu ekilde vahi sulamann önüne geçilerek gölü besleyen kaynaklarn daha tasarruflu kullanlmas salanacak.


Lisinia Doal Hayat Koruma Merkezi çalanlar, ‘Göller Yöresi Kültürünü ve Göllerin Ömrünü Gülle Uzatma' adn tayan proje kapsamnda 100 dekarlk alana gülfidan dikti. Gda, Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Ahmet Dall, Isparta, Denizli ve Afyonkarahisar'dan getirilerek dikilen gül fidanlaryla Burdur Gölü'nün tarmsal sulamadan etkilenmesinin önüne geçileceini söyledi. Dall, "Projede kullanlan damla sulama yöntemi, vahi sulamann önüne geçerek gölü besleyen kaynaklarn daha tasarruflu kullanlmasn salayacak." dedi. Projeyle organik üretime de dikkat çekmek istendiini ifade eden Dall, gülde kullanlan kimyasallarn önüne geçerek gül kokusunu doal olarak almak istediklerini kaydetti.

Projenin fikir sahibi veteriner hekim Öztürk Sarca son yllarda ucuz kredi imkanlaryla çiftçilerin hayvancla yöneldiini, gül fidanlarn sökerek su tüketimi fazla olan msr, yonca, arpa ve yulaf üretimi yaptna dikkat çekti. Sarca, "Hayvan yemi olarak kullanlan bitkiler çok fazla su tüketiyor. Yörede var olan buharlamann yan sra su kaynaklarnn fazlaca kullanlmas da göz önüne alndnda doal dengedeki bozukluun geri dönüümsüz ekilde artarak devam etmesi kaçnlmazdr." ifadelerini kulland. Öztürk, Burdur Gölü'ndeki suyun küresel snmaya da bal olarak son yllarda hzla çekildiine dikkat çekti.
CHAN

Ekleme Tarihi
30.11.2012
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Burdur Gl evresine gl fidan dikimi
Link: Burdur Gl evresine gl fidan dikimi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz