ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 01 Haziran 2023 Perembe
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Ters lale kylnn geim kayna olacak 

Ters lale köylünün geçim kayna olacak

DENZL (CHAN)- Denizli'nin Bozkurt ilçesine bal Hayrettin köyünde gelenek olarak ev bahçelerini süsleyen ters lale, yörede bilinen adyla tuaya soanlar köylülerin geçim kayna. Soanlar, Denizli Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürlüü ekipleri ve köylüler tarafndan bahçelerden sökülerek, daha geni bir alana toplu halde dikildi. Dikim törenine Bozkurt Kaymakam Önder Can, Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Sezgin Kutlu, l Müdür Yardmcs Nejdet Demir, Doa Sevenler Dernei (DOSEV) Bakan Ümit rac, Bozkurt Spor Lisesi öretmen ve örencileriyle köylüler katld.


l Müdürü Kutlu, projenin amacnn bin 450 metre râkmda fazla ekonomik tarm alanna sahip olmayan, geçim kaynaklar kstl Hayrettin köyünde yaayanlara bir geçim kayna salamak olduunu söyledi. Kutlu, “Lale, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Son yllarda belediyeler, soanl bitkilere ve özellikle lale türlerine çok önem vermektedir. Hayrettin köyünde ev bahçelerinde uygun ekolojiyi bulduu için onlarca yldr üretilmekte olan soanl süs bitkilerinin, buradaki vatandalarn ekonomisine katk salayaca düünülerek bu proje hazrlanmtr.” dedi.

Konumalarn ardndan Gda Tarm ve Hayvanclk l Müdürlüü ile Bozkurt Kaymakaml tarafndan ortaklaa hazrlanan proje kapsamnda, 3 dekar alana soan ve çiçek üretimi amacyla 5 bin ters lale ve 8 bin nergis soan, karla kaplanm alanda toprak açlarak dikildi. CHAN

Ekleme Tarihi
12.12.2012
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Ters lale kylnn geim kayna olacak
Link: Ters lale kylnn geim kayna olacak
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz