ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 01 Haziran 2023 Perembe
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Gül üreticisi, tarihinin en iyi yln geçirdi


ISPARTA - Dünya gül ya üretiminin yüzde 65'ini karlayan Isparta'da gül üreticilerine 2012 ylnda kilogram bana verilen 3,16 lirann bugüne kadar verilen en yüksek fiyat olduu bildirildi.


GÜLBRLK Genel Müdürü Hasan Çelik, AA muhabirine yapt açklamada GÜLBRLK'in üreticiden satn ald gül çiçeini fabrikalarnda ileyerek gül ya, gül konkreti ve gül suyu ürettiini, sat gerçekletirildiini belirtti. Çelik, ayrca ayrca kozmetik ve gda ürünleri kullanlarak üretilen gül orijinli kozmetik ve gda ürünlerin en iyi ekilde pazarlandn, bunlardan elde edilen geliri de üretici ortaklarna en iyi ekilde yansttklarn söyledi.

Gül üretiminin sadece Isparta ve çevresinde yapldn vurgulayan Çelik, Isparta'da yaklak 20 bin dekarlk alanda üretilen gül çiçeinin hasat döneminin 45 gün olduunu kaydetti.
Gül çiçei rekoltesinin ylda 6 bin ton ile 7 bin 500 ton arasnda deitiine deinen Çelik, üretilen gülün bata GÜLBRLK olmak üzere dier özel firmalar tarafndan satn alnp fabrikalarda ilendiini, daha sonra ise gül ya ve dier ürünlere dönütürülerek ihraç edildiini belirtti.

Gülün kilosuna 2011'de 2,25 lira, 2012'de 3,16 lira verildi
 
GÜLBRLK olarak 2012 ylnda üreticiden bin 500 ton gül çiçei aldklarna dikkati çeken Çelik, gül çiçeklerinin ilenmesinden 200 kilogram gül ya ve 1 ton civarnda gül konkreti ürettiklerini dile getirdi.
Geçen yl ilenen ürünlerden 6,5 milyon lira gelir elde edildiini ifade eden Çelik, öyle konutu:
"2011'de gül çiçeine kilogram bana 2,25 lira verilmiti. Bu fiyat gülcülük tarihinde üreticiye verilen en yüksek fiyatt. Ancak 2012'de 2011 ylna göre yaklak yüzde 40'lk artla üreticimize kilogram bana 3,16 lira verilmesini kararlatrdk. Daha sonra elde ettiimiz 6,5 milyon liralk geliri, birlik masraflarn dütükten sonra üreticimize dattk. Gülcülük sektörünün tarihine bakacak olursak, 2012'de üreticiye kilogram bana ödenen fiyat, geçmi yllara göre en yüksek orandan yapld."
Çelik, GÜLBRLK'in bugün 20 büyük müterisinin bulunduunu anlatarak, gül ya ile kozmetik ürünleri Fransa bata olmak üzere, Amerika, Kanada, ngiltere, Japonya, sviçre, Birleik Arap Emirlikleri, Hindistan ve Katar'a ihraç ettiklerini kaydetti.

2012 gülün ekonomik olarak zirveye çkt yl oldu
 
Gülün çok krlgan, nazik ve kymetli bir ürün olduuna dikkati çeken Çelik, öyle devam etti:
"Dier tarmsal faaliyetlerle karlatrldnda 2012, gülün ekonomik olarak zirveye çkt yl oldu. Ama gülün hak ettii noktay koruyabilmesi, biz ve bizim gibi üretici olan ortaklarmzn elinde. Bahçelerde, gül toplarken üreticilerin parmaklarna batan dikenden çkan kan rengi, Avrupa piyasalarnda ilendikten sonra ayn rengi almak suretiyle kadnlarn dudaklarnda ruj, parmaklarnda oje oluyor. Bu insanlar birbirine muhtaç. Bu yönüyle bakldnda gül önemli bir mana ifade ediyor."
Türkiye'nin gül sektöründeki liderliini korumasnn herkesin omuz omuza vermesi ile mümkün olacan vurgulayan Çelik, "Ayn gemide yolculuk yapyoruz. Gülün geleceini riske atacak fevri davran ve tutumlardan kaçnmak gerekiyor. Bugünden ziyade yarn ve gelecei düünmek gerekir. GÜLBRLK bugüne kadar sektörde denge unsuru oldu, bundan sonra da bu görevini sürdürecektir" diye konutu.

Çelik, unlar kaydetti:
"GÜLBRLK üretici köylü ortaklarmzn el emei ve aln teri ile kurulmu ve faaliyetini sürdüren bir kooperatiftir. Ayn zamanda dünyada ve Türkiye'de nadir yetien bir ürün olan gül çiçei, dolaysyla gül ya, gül konkreti ve gül suyu gibi ürünleriyle sektörel bazda bakldnda ülkemizi dünya ölçeinde liderlie tamtr. Dier taraftan kurduu Rosense irketinin faaliyet alanna giren gül orijinli kozmetik, parfümeri ve gda ürünleri ile köylerdeki üretici ortaklarmzn aln terini, el emeini, gönül zenginliini, dostluunu ve sevgisini milletimize sunuyoruz. Bu itibarla GÜLBRLK veya Rosense, sadece üretici ortaklarmzn deil, belki tüm Ispartal'nn, hatta tüm Türkiye'nin öz maldr, milli ürünü ve milli bir markasdr diye düünüyoruz. Dolaysyla bu ürüne ve markaya sahip çkmak her birimizin görevi olmaldr."
http://www.dunya.com/

Ekleme Tarihi
11.01.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Gl reticisi, tarihinin en iyi yln geirdi
Link: Gl reticisi, tarihinin en iyi yln geirdi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz