ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 01 Haziran 2023 Perembe
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler

Zararl bceklere kar bcekle mcadele ediyorlar from gida_tarim on Vimeo.

 

Zararl böceklere kar böcekle mücadele ediyorlar

ESKEHR (CHAN)- Eskiehir Orman Bölge Müdürlüü'ne bal Türkmenbaba, Mihalgazi, Sarcakaya ve Dinar’daki kzlçam ormanlarnda görülen çam kese böcei ile mekanik ve biyolojik mücadele balatld. Doann dengesini bozmayan bir yöntemle uygulanan mücadelede, aaçlarn büyümesini engelleyen böceklere kar sinekler yumurtalarn brakarak yaamlarna devam ediyor.


Eskiehir’in birçok ormanlk bölgesinde bulunan ve büyümeyi engelleyen böcekler, aaçlar için tehdit oluturuyor. Özellikle düük rakmlarda bulunan kzlçam aaçlarnda görülen beyaz kesecikler, orman bölge görevlileri ve köylüler tarafndan elle toplatlyor. Çam kese böcei ile mücadelede, böcein biyolojisi gerei çok ilginç bir yöntem kullanlyor. Elle toplanan keseler, etraf su ile çevrili bir adaca hapsediliyor. Burada 2-3 hafta içinde keselerin içinde yaayan trtllar dar çkyor, ancak havuzdan kaçamyor. Adackta bulunan trtllara bir sinek türü yumurtalarn brakyor. Sinek, çam kese böceinin ölümüne sebep olurken, kendi neslinin de devamn salyor. Daha sonra uçan sinek dier aaçlarda bulunan keselerin içine de yumurtalarn brakyor ve oradaki trtllarn da ölümünü salyor. Böylece, böcekleri yok eden sinek kendi içinden çkm oluyor.

Türkmenbaba Orman letme eflii snrlar içindeki Alpagut beldesinde balatlan uygulama ile binlerce kese toplanarak adacklara alnd. Çam aaçlarnn sürgünlerine yerleen ve beyaz kesecikler içinde k geçiren böcek (thaumetopoea pityocampa), aacn ibrelerini yiyerek büyümesini durduruyor.

Konuyla ilgili açklama yapan Orman Bölge Müdürü Nadir Sarkaya, ilaç kullanmak yerine mekanik ve biyolojik mücadeleyi tercih ettiklerini belirtti. Sarkaya, “Doadaki dengeyi bozmadan aaçlarn daha salkl büyümesine yardmc oluyoruz. Çam kese böcekleri iklim artlarna göre bazen çok bazen az oluyor. Bu yl çok fazla yok ama tedbiri elden brakmamak için ekiplerimiz ocak ay boyunca keseleri toplamaya devam edecek.” dedi.

CHAN

Ekleme Tarihi
18.01.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Zararl bceklere kar bcekle mcadele ediyorlar
Link: Zararl bceklere kar bcekle mcadele ediyorlar
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz