Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Mayıs 2024 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Şerbetçiotu 

Şerbetçiotu üreticilerine ''devlet desteği'' teklifi -Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dankaz: -''Şerbetçiotu üreticilerinin, ürün satış fiyatı üzerinden desteklenmesi ve ilk yatırım tesis giderlerinde proje tutarının tamamı için faiz indirimli kredi kullandırılmasını teklif edeceğiz'' 

BİLECİK (A.A) - Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Alparslan Dankaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, şerbetçiotu üreticilerinin, ürün satış fiyatı üzerinden desteklenmesi ve ilk yatırım tesis giderlerinde proje tutarının tamamı için faiz indirimli kredi kullandırılmasını teklif edeceklerini bildirdi.
 
     Dankaz, Müdürlük'te düzenlenen toplantıda, her zaman üreticiler ve alıcı kuruluşların yanında olduklarını söyledi.
 
     Şerbetçiotu üretimi için hazırlanacak projelere, imkanları ölçüsünde destek olacaklarını belirten Dankaz, ''Şerbetçiotunun, 'tarım havzaları üretim ve destekleme modeli' kapsamında fark ödemesi desteğine alınması için çalışma başlattık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, şerbetçiotu üreticilerinin, ürün satış fiyatı üzerinden desteklenmesi ve ilk yatırım tesis giderlerinde proje tutarının tamamı için faiz indirimli kredi kullandırılmasını teklif edeceğiz'' dedi.

     Ürünün tarımdaki mevcut durumunun analizinin yapılması, geleceğe dönük strateji geliştirilmesi, üretici ve alıcı kuruluşların hedef ve beklentilerinin görüşülmesiyle sona eren toplantıya, Pazaryeri ilçesi Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kozpınar, Tarım Ürünleri ve Besicilik Sanayi ve Ticaret AŞ Operasyon Müdürü Sami Ökmengil ile Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları katıldı.

    
     -Şerbetçiotunun kullanım alanları-
    
     Şerbetçiotu ağırlıklı ilaç sanayisinde, ekmek ve bira mayalarında kullanılıyor.
     Türkiye'de Bilecik ve bazı ilçelerinde üretilen şerbetçiotunun, sadece koza diye bilinen dişi çiçeklerinden yararlanılıyor.
     Üreticiler için önemli bir gelir kaynağı olan şerbetçiotu, genellikle buğday, arpa ve ayçiçeği üretiminden başka hiçbir tarla bitkisinin yetiştirilmediği alanlarda küçük aile işletmeciliği olarak yapılıyor.
     Sarmaşık gibi tırmanıcı özelliğe sahip olan ve yaprakları tam veya parçalı, çiçekleri açık yeşil renkli şerbetçiotu, Türkiye'de bira üreticilerine yönelik alım yapan kooperatife bağlı olarak sözleşmeli çiftçiye istihdam imkanı sağlıyor.
    
 

Ekleme Tarihi
19.01.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Şerbetçiotu
Link: Şerbetçiotu üreticilerine 'devlet desteği' teklifi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız