ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 01 Haziran 2023 Perembe
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Çiçekçiler Gül Yetitiremiyor

Süs Bitkileri hracatçlar Birlii Bakan, sevgililer gününün "krmz gül" ile akllarda yer ettiini belirtti.Semra Orkan - Süs Bitkileri hracatçlar Birlii Bakan Osman Badatlolu, sevgililer gününün "krmz gül" ile akllarda yer ettiini belirterek, "Son 5-6 yldr sevgililer gününde bir patlama yayoruz ve krmz gül talebini karlayamyoruz. Milyonlarca dal gül ithal etmek zorunda kalyoruz. Bu bize zarar veriyor" dedi.

AA muhabirine süs bitkileri sektörü hakknda bilgi veren Badatlolu, sektör için sevgililer günün büyük önem tadn, sektörün en çok i yapt dier günlerin ise Anneler Günü, Bayram günleri ve Ylba günlerinin olduunu söyledi.

u anda Türkiye gül ithal eden bir ülke haline geldiinden yaknan Badatlolu, "Kolombiya, Ekvator, Kenya ve Etiyopya'dan gül ithal ediyoruz. Bu da iç pazardaki ithalat ihracat dengesini bozar duruma geldi. Sevgiler gününde iç pazardan Türkiye'deki üretimin 5-10 kat talep gelmeye balad. Zira sevgiler günü 'krmz gül' ile akllarda yer ettii için Türkiye son 5-6 yldr krmz gül talebini karlayamyor. Milyonlarca dal ithal ediliyor. Türkiye, talep edilen gülün yarsn bile üretemiyor" diye konutu.

hracatçlar olarak, ülkeye döviz getirmeye çabaladklarna dikkati çeken Badatlolu, iç pazarda özellikle Sevgililer Gününde artan "gül" talebine iaret etti.

Badatlolu, "ç pazarda inanlmaz bir gül talebi var. Basndaki promosyonlarla bu talep çok büyük boyutlara geldi. Bu da bize zarar vermeye balad. Türk halknn aklna çiçek denince gül gelmesi bizi üzüyor. Çiçek demek gül demek deildir. akayk, anemon, karanfil gibi Türk orijinli çiçekler yerine, sadece gül gelmesi bizi rahatsz ediyor. Her yl milyonlarca dal gül ithal etmek zorunda kalmamz ithalat ihracat dengesini olumsuz etkiliyor" ifadelerini kulland.

-"Talebi karlamak için artrlan gül üretimi de sorun oluyor"-

Badatlolu, talebi karlamak için arlkl olarak gül üretilmeye balanmasnn da sorun olduuna dikkati çekerek, "Srf gül üretmeye kalktmzda bu sefer de elimizde kalyor. Zira güle talep sadece sevgililer günü nedeniyle bu kadar yükseliyor. Onun dndaki günlerde yerel üretim talebi karlayabiliyor" dedi.

-"2013'te 100 milyon dolarlk çiçek ihracat hedefliyoruz"-

Badatlolu, geçen yl Sevgililer Gününde karanfil bata olmak üzere 20 milyon dal çiçek ihraç ettiklerini vurgulayarak, "Bu yl 30 milyon dala tekabül edecek. Böylece 5 milyon dolarlk bir ihracat yakalayacaz. Avrupa'daki kriz nedeniyle 2012'de dünya pazarlarnda süs bitkilerinde yüzde 30'luk bir daralma oldu. Buna ramen 2012'de 75 milyon dolarlk bir ihracat yaptk, 2013'te 100 milyon dolarlk bir ihracat hedefini yakalamak istiyoruz. Ocak ay verilerinde geçen yla göre yüzde 10 art saladk" bilgisini verdi.

-"Çiçek talebi dünyada azalrken, Türkiye'de artyor"-

Sektörün istihdama da büyük katks olduunun altn çizen Badatlolu, unlar kaydetti:

"Süs bitkileri sektöründe paydalaryla birlikte yaklak 300 bin kiilik bir ordu çalyor. 25 bin kiilik bir ordu da ihracat ksmnda görev alyor. Her ey Türkiye'de üretildii için katma deeri yüksek bir sektör. Dünyada süs bitkisi sektöründe yaanan daralmaya ramen Türkiye'de bir talep art var. Dünyada kii ba çiçek tüketimi 75-80 Avro iken, bu rakam Türkiye'de 1-2 Avro. Türkiye'de çiçee bir talep var. Yakn bir gelecekte Türkiye'deki çiçek tüketimi daha da artacak. Çünkü Türkiye'de çiçek kültürü yeni yeni gelimeye balad. Artk insanlar evlerinde, bahçelerinde çiçek görmek istiyor. Yaplan promosyonlar sayesinde insanlar en güzel ve en ucuz hediyenin çiçek olduunu görmeye balad."

-"ngiltere'ye 12 milyon dolarlk çiçek ihracat yapld"-

Süs bitkilerinde en çok ihracatn 12 milyon dolar ile ngiltere'ye yapldn anlatan Badatlolu, bu ülkeye arlkl olarak karanfil gönderildiini belirtti. Badatlolu, en çok ihracat yaplan ülkeler sralamasnda ngiltere'yi Almanya ve Hollanda'nn takip etiini de sözlerine ekledi.

Yaync: Zekeriya Gülün - stanbul

http://www.haberler.com/

Ekleme Tarihi
05.02.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: ay Tarm Ruhsatlarna yeni dzenleme
Link: iekiler Gl Yetitiremiyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz