ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
iekler artk Hollandadan deil, Kenyadan geliyor  

Çiçekler artk Hollanda’dan deil, Kenya’dan geliyor 

 
 
ZMR (CHAN)- 14 ubat Sevgililer Günü’nde artan talebi yerli üretimden karlayamayan çiçekçiler, çareyi ithalatta buluyor.
 
Bata Hollanda olmak üzere milyonlarca dal gül ithal ediliyor ancak buradan geç gelmesi ve pahalya mal olmas, farkla tedarikçi arayna yöneltiyor. Son yllarda çiçekçilikte büyük gelime kaydeden Kenya, hem ucuz hem de kaliteli üretimiyle Türk çiçekçilerinin yeni tedarikçisi oldu. imdiye kadar ithalat Hollanda’dan yapan Türkiye’nin en büyük çiçek toptancs Kuzum Tarm Flowers, artk ihtiyacn Kenya’dan karlyor. ki hafta önce Kenya’ya giden Genel Müdür Uur Benzer, oradaki üreticilerle 10 yllk anlama yapt. Benzer, ylda 20 milyon olmak üzere 10 yl boyunca toplam 200 milyon dal gül alacak. Dünyann her tarafndan çiçek alp pazarladklarn belirten Benzer, “Son dönemde Afrika’ya yöneldik. Yardm amacyla artk çiçeklerimizi Kenya’dan alyoruz.” dedi.

Kenya, yllk 1 milyar dolar aan ihracatyla kesme çiçekte Hollanda ile yaryor. klim avantaj sayesinde dünyann en kaliteli güllerini yetitiren Kenya, Hollanda’nn rakibi oldu. Çiçekçiler, THY’nin direkt seferlere balamasyla rotay, Afrika’nn parlayan yldz Kenya’ya çevirdi. Daha önce Kenya gülünü Hollanda’daki toptanclardan alan çiçekçiler, bu ülkeden dorudan ithalata balad. Sevgililer Günü’nde iç piyasann talebini karlamak için Kenya’ya yönelen Genel Müdür Uur Benzer, “Kenya, çiçekçilikte kendini gelitirmeye çalyor. Bu geliime katkmz olmas için daha önce Hollanda’dan aldmz gülü, Kenya’dan tedarik etmeye baladk. ki hafta önce Kenya’ya gittim, üreticilerle görütüm. Periyodik olarak 10 yl boyunca Kenya’dan gül alacaz.” diye konutu. Kenya gülünün Hollanda üzerinden yüzde 50 pahalya geldiine dikkat çeken Benzer, öyle devam etti: “Ayrca alt günde ancak ulayor. Bu süre zarfnda raf ömrü üçte bire düüyor. kinci üçüncü elden geldii için de fiyat artyor. Direkt Kenya’dan aldmzda üçüncü günde sata sunuyoruz.”

Kenya'nn çiçek üretiminde uygun bir iklime sahip olduunu, 12 ay boyunca ayn kalitede çiçek üretimi yaplabildiini, ayrca igücü ve maliyetlerin çok ucuz olduunu kaydeden Uur Benzer, gülün dnda farkl çeitler üretmelerini de istediklerini aktard. Kenya’daki üretimin neredeyse tamamnn gülden olutuunu vurgulayarak, “Bizim talebimiz üzerine dier çeitleri de üretecekler. Böylece farkl çeitlere de girmi olacaklar.” dedi. Birkaç yl sonra Kenya’da üretime geçmeyi de planladklarn, hem kaliteyi artrmak hem de istihdama katk salamak amacyla 500 dönüm gül seras kurmay hedeflediklerini ifade etti.

ÇÇEK THALATI YÖN DETRYOR

zmir Çiçekçiler Odas Bakan Mesut Tutar da çiçek ithalatnn yön deitirmeye baladn belirterek, “Gül artk Hollanda’dan deil, Kenya’dan geliyor.” dedi. Hollanda çiçeinin daha pahal olmaya baladna dikkat çeken Tutar, “Türk çiçekçileri olarak imdiye kadar Kenya güllerini Hollanda üzerinden alyorduk. lk defa Kenya’dan direkt çiçek getirmeye baladk. Alnan her gül, ayn zamanda Kenya’ya yardm olarak geri dönüyor.” eklinde konutu. nternetten çiçek alanlar da uyararak, “Çiçek, çiçekçiden alnr. nternetten alnan çiçek yapaydr. nternetten verilen sipariler, çou zaman geç ve bozulmu halde ulayor. Bu nedenle yarm saatinizi ayrp çiçekleri çiçekçiden aln, yoksa hüsrana urayabilirsiniz.” dedi. Mesut Tutar’n verdii bilgiye göre 14 ubat’ta yerli gül 5, ithal gül 10, saks orkide 75-100, tek orkide 25, Kazablanka 25-30, lilyum 10, gerbera 3, nergisin demedi 10 liradan satlacak.

HOLLANDA’NIN DÜNYAYA PAZARLADII GÜLÜN YARISI KENYA’DAN GDYOR

Kenya’nn çiçeklerini, Hollanda pazarlyor. Hollanda’nn dünya piyasalarna satt gülün yüzde 50’si Kenya’dan gidiyor. Ülkedeki üretimin yarya yakn da Hollanda’nn kontrolünde. Geni gül seralarna sahip olan Kenya, Hollanda’nn yönlendirmesiyle çiçek üretimine balad. Ülkedeki toprak sahipleriyle uzun süreli anlamalar yaparak gül ürettiren Hollanda, bu çiçekleri kendi üzerinden bütün dünyaya pazarlyor. Son birkaç yldr yüksek kalitede üretim yapan Kenya’y kefeden Türk tedarikçiler, Hollanda’y devre d brakarak dorudan alm yapyor. CHAN

Ekleme Tarihi
13.02.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: iek,hollanda,kenya
Link: iekler artk Hollandadan deil, Kenyadan geliyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz