Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2023 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Kayın Mantarı Ev Hanımlarına Umut Oldu  

KAYIN MANTARI EV HANIMLARINA UMUT OLDU 


MUĞLA (İHA) - Muğla İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 3 yıldır yürütülen 'Kayın Mantarı' üretim projesi Yatağan'da da hayata geçirildi.
 
 
Kilosu 10 TL'ye kadar alıcı bulabilen mantar türünü yetiştirmeye hazırlanan Aynur Kalyoncu ve Şaziye Keskin'e Muğla İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından uygulamalı olarak eğitim verildi. Muğla Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün, Muğla ve çevresinde tütün üretiminin azalmasının ardından yaklaşık 3 yıl önce hayata geçirdiği 'Kayın Mantarı' üretim projesi Yatağan'da da hayat buldu.
 
Bilindiği üzere; proje kapsamında Muğla ve çevresindeki 10 bölgede, yaklaşık 20 üretici kayın mantarı üretimine ortak olmuş, 3 yıldır devam eden çalışmalarla başarılı sonuçlar elde edilmişti. Kayın Mantarı üretiminde elde edilen başarıları yakından takip eden Yatağanlı ev hanımları Aynur Kalyoncu ve Şaziye Keskin'in de gerekli girişimlerde bulunması ile Yatağan'da uygulamalı eğitim verildi.
 
 
 
 
 
 
Muğla Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ziraat teknikerleri Nilüfer Yapıcıoğlu, Feray Cankurtaran ve Mefaret Çim tarafından verilen eğitime kayın mantarı üretmeyi düşünen diğer Yatağanlı girişimciler de katılırken, yetkililer tarafından yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere il müdürlüğümüzün 3 yıldır yürüttüğü kayın mantarı üretim projelerinde başarılı sonuçlar elde edildi. Muğla'nın pek çok ilçesinde bu yönde çalışmalar mevcut.
 
Yatağanlı girişimciler Aynur Kalyoncu ve Şaziye Keskin de müdürlüğümüze başvuruları da kabul edildi, mantar üretimi için düzenledikleri alanda çalışmalara başlandı. İlk etapta deneme amaçlı olarak mantar üretimi yapacaklar, ardından hem üretimi hem de pazar faaliyetlerini büyüterek önemli kazançlar elde edebilecekler. Bu konuda müdürlüğümüz özel olarak Denizli'den getirilen kayın mantarı misellerini (tohum) üreticilere ücretsiz olarak temin ediyor ve üre-timin her aşamasında destek veriyor” şeklinde konuşulurken, girişimci ev hanımları Aynur Kalyoncu ve Şaziye Keskin ise; “Bir süredir Muğla'da kayın mantarı üretimi ile ilgili yürütülen çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu projeyi Yatağan'da hayata geçirmek için İl Müdürlüğü'ne dilekçe yazarak talebimizi dile getirdik. Yetkililer tarafından dilekçemize olumlu yanıt verilmesinin ardından üretim için gerekli hazırlıkları da yaptık. Yaklaşık 1 ay içinde ilk hasadımızı yapmayı umuyoruz” dediler.

Ekleme Tarihi
20.03.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Kayın Mantarı
Link: Kayın Mantarı Ev Hanımlarına Umut Oldu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız