ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 06 Haziran 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Mula'da Trüf Mantar Bahçeleri Kurulacak

Dünyadaki ticaret hacmi 6 milyar dolar bulan nadir mantar türü, artk Türkiye'nin gelir kaps olacak. "Krallarn yiyecei" ve "siyah elmas" olarak adlandrlan, tad, kokusu ve esiz aromasndan dolay yemeklerde sos ya da baharat gibi kullanlan trüf mantar için Denizli'nin ardndan Mula'da da bahçe kuruluyor. Mula Stk Koçman Üniversitesi (MÜ) ile Orman Genel Müdürlüü arasnda imzalanan "Trüf Mantar Eylem Plan" protokolü çerçevesinde Türkiye’deki trüf mantar alanlarnn haritas çkarlyor. Protokolle kampüse 10 hektarlk trüf mantar bahçesi oluturulacak.


MÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, gazetecilere yapt açklamada üniversitelerinin önemli görevlerinden birisinin de elde ettii bilgileri halkn faydasna sunmak olduunu söyledi. Trüf mantaryla ilgili önemli çalmalar yapldn belirten Rektör Harmandar, “Dünya üzerinde yaklak 6 milyar dolarlk trüf mantar pazar bulunmakta ancak ülkemizde bu konuda fazla bir gelime kaydedilememi. Amacmz, Türkiye’nin pek çok bölgesinde bu mantar üretmek ve refaha katk salamak. Bu amaçla Orman Genel Müdürlüümüz ile bir protokol imzaladk. Türkiye’deki trüf mantarnn yerleri ve çeitleri konusunda aratrma yaplacak.” dedi.

Prof. Dr. Harmandar, Denizli’nin ardndan Mula’nn Yataan ilçesinde de trüf orman çalmalar yapldn kaydederek, “Üniversite olarak bu çalmalara öncelik veriyoruz. Mula Orman Bölge Müdürümüz ile kampüs alanmz içinde de bu mantar üretmek için bir protokol imzalamaya karar verdik. Yaklak 10 hektarlk alanda trüf mantar üretmek için anlama imzaladk. Burada al mee fidan dikilecek ve yaklak be yl sonra ürün verecek. Üniversitemiz, bu alanda üretilen mantarlarla ilgili bütün bilimsel aratrmalar yürütecek. Orman Bölge Müdürlüümüz de fidanlarn dikilmesi ve birkaç yl sonra da bakm ve sulamalar konusunda görev alacak. Mula’ya yeni bir tarm ürünü kazandrm olacaz. Mula’nn dünyaya açlan kapsnn sadece turizmde deil, tarmda da önemli bir yere sahip olmas için çalacaz.” eklinde konutu.

Orman Bölge Müdürü Ali Yldrm ise Mula’nn ya bakmndan Türkiye’nin önemli illerinden birisi olduunu vurgulayarak, “Youn ya almas, trüf mantar yetitirilmesi açsndan önemli bir avantaj. Üniversitemizin bilimsel çalmalarna biz de katk vermek istedik. Zaten Orman Genel Müdürlüümüz ile MÜ arasnda bir protokol var. Üniversitemiz tarafndan belirlenen araziyi hazrlayacaz. Bunun yannda Mula’da doal trüf alanlar var. Aziz Türkolu hocamzn önderliinde bu alanlarn tespiti konusundaki çalmalara katk vereceiz.” dedi.

Konumalarn arndan trüf mantar yetitirilmesine ilikin protokol, Rektör Harmandar ile Bölge Müdürü Yldrm arasnda imzaland. Törene Doç. Dr. Aziz Türkolu, Doç. Dr. Mehmet Emin Duru ve Orman Bölge Müdür Yardmcs Vedat Dikici de katld.(CHAN)

Ekleme Tarihi
16.04.2013
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Mula'da Trf Mantar Baheleri Kurulacak
Link: Mula'da Trf Mantar Baheleri Kurulacak
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz