Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Nisan 2024 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
Gül Çiçeğinde Hasat Erken Başladı, çiçek, gül hasadı 

Gül Çiçeğinde Hasat Erken Başladı

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'ini karşılayan Isparta'da sıcakların erken başlamasıyla gül çiçeğinde hasat erken başladı.


Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Gülbirlik) Genel Müdürü Hasan Çelik, gül çiçeği toplama kampanyasının geçmiş yıllarda Mayıs 15-20'si arasında başladığını anımsattı. Çelik, bu yıl kış sezonunun yumuşak geçmesi ve ılıman iklim şartlarının sıcaklık lehine artıyor olmasından ötürü iklim şartlarının değişimine bağlı olarak kampanyanın daha erken geleceğini tahmin etiklerini belirterek "Bu nedenle kampanyayı önümüzdeki hafta başlatmak zorunda kalacağız. Bölgede neler olup bittiğini takip ediyoruz. Üreticilerle istişare yaptık. Fabrikaların açılması kantarların konulması konularında toplantılar yaptık" dedi.

7500 TON REKOLTE BEKLENİYOR

İki yıl önce gül çiçeğinde rekoltenin aşırı yağışlardan ötürü, geçen yıl da aşırı sıcaklardan ötürü düştüğünü anımsatan Çelik, şöyle konuştu: "2013 sezonu için şu ana kadar her şey gülün lehinde gerçekleşti. Bundan sonra sıcak veya aşırı yağış olmazsa iyi bir sezon bekliyoruz. 7 bin 500 ton gibi bir rekolte beklentimiz var. Bizim gibi bu işin ticaretini yapan alım satan yapan firmalar da gül çiçeğini rahatlıkla temin edecekler. Ancak meteoroloji uzmanlarından aldığımız bir bilgi var. 'Bu yıl yaz mevsimi yüzyılın en sıcak mevsimi olacak' diye söyleniyor. Umarım gül sezonunda böyle bir sıcağa maruz kalmayız. Gül sezonu etkilenmeden inşallah bu sıcaklar gelmez.

Ama sıcakla karşı karşıya kalırsak bunda üretecinin yapacağı bir şey yok. Doğal bir olay. O zaman büyük riskle karşı karşıya kalırız."

SICAKLIK VERİMİ DÜŞÜRÜYOR

Aşırı sıcakların hem rekolteyi etkileyeceğini hem verimi düşüreceğini ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gül çiçeğinin başındaki yağ torbacıkları aşırı sıcaklıktan ötürü koku kaybına uğrayacak. Bu da verimin düşmesi demek. Yani almamız gereken yağın uçup gitmesi demek. Sıcaklık, hem gül çiçeğinde asit oranını yükseltecek, hem de gülün kimyasında dengesizliğe neden olacak bu da

kaliteyi etkileyecektir. Ben öyle tahmin ediyorum gülün erken açması bir avantaj. Umut ediyorum ki

aşırı sıcaklar bastırmadan. Haziran ortalarına kadar inşallah alınması gereken gül çiçeği alınır. Geçen sene Haziran başı gibi aşırı sıcaklıklara yakalandık. Bu sene erken açtığı için inşallah yakalanmayız belki de hep böyle gider."

ÜRETİCİ HIZLI DAVRANMALI

Üreticiden gülün çok erken saatlerde toplanıp bir an önce alım

merkezine getirilmesi noktasında duyarlı olması gerektiğini kaydeden Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü gül çok nazik bir ürün. Sıcağa karşı dayanabilen bir ürün değil. Bir an evvel toplanması lazım. Üreticimize düşen vazife gül çiçeğini gün ortasına sarkıtmadan sabahın serinliğinde toplayıp alım merkezlerine getirmesi ve bir an önce işlenmesini sağlamaktır. Öğleden sonraya bıraktığınızda o gülden bir şey beklemeyin. Üreticilerin bu konuda duyarlı olup en geç 11: 00'e kadar alım merkezlerine gülü getirmesi gerekir. Biz zaten alım merkezlerinde

bekliyoruz. Saat 08.00'de kazanın kaynaması 4-5 saat zaman kazanmak demektir. Bu da bizim için çok önemli bir kazanım. Üreticinin iklim şartlarını dikkate alması gerekiyor. Gülcülük sektörü açısından verim kaybı demek onların cebine girecek paranın kaybı demek onlara en iyi fiyatı verebilmek için kaliteli gül işlememiz gerekiyor. Bu konuda üreticinin

duyarlı olacağını biliyoruz.Biz hazırız onlar da bu konuda destek olurlarsa kazasız belasız bir kampanya dönemini kapatırız diye ümit ediyoruz." - Isparta (İHA)

Ekleme Tarihi
11.05.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Gül Çiçeğinde Hasat Erken Başladı
Link: Gül Çiçeğinde Hasat Erken Başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız