ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 31 Mays 2023 aramba
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

Gdo'lu Pirinç Soruturmasnda TÜ Çekildi

ABD'den ithal edilen ve Mersin Liman'na getirilen 23 bin ton pirinçte Genetii Deitirilmi Organizma (GDO) bulunup bulunmadna yönelik soruturmada analizde görevlendirilen stanbul Teknik Üniversitesi'nin (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Mersin Cumhuriyet Basavcl'na gönderdii yazda bu çalmadan çekildiklerini bildirdi.


Rektör Karaca, soruturmay yürüten savcln pirinç numunesi ulatrd TÜ Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Aratrma Merkezi Müdürü (MOBGAM) Yrd. Doç. Dr. Alper Tunga Akarsuba'nn konuyla ilgili gayri resmi olarak üniversiteyle ilgisi bulunmayan Dr. Mustafa Kolukuruk'u görevlendirdiinin anlaldn belirtti. Rektör Karaca, MOBGAM'n hazrlad 'GDO vardr' yönündeki raporlara kar noter kanalyla gönderilen itiraz ihtarnameleri üzerine 5 profesörün inceleme yaptn, raporlarn teknik hatalarla dolu olduunu ve bilimsel gerçeklerin çarptldn ifade etti. Rektör Karaca, "Kamuoyunda daha fazla ypratlmamas amacyla analiz görevinden üniversite olarak affmz talep ediyoruz" dedi.

RAPORLAR BÜYÜTEÇ ALTINA ALINDI

TÜ Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Aratrma Merkezi'nin (MOBGAM) 'GDO vardr' yönündeki raporlarna olayn taraflarndan Tat Bakliyat Memiolu'nun Avukat Hulki Özel itiraz etti. Firmann avukat mays aynda Mersin 6'nc Noterlii araclyla TÜ Rektörlüü'ne iki ayr itiraz ihtar gönderdi. Bunun üzerine harekete geçen TÜ Rektörlüü konusunda uzman 5 profesörden bilirkii heyeti oluturup, iç bünyede soruturma balatt. Bu bilirkii heyeti 'Pirinç analizlerine istinaden verilen raporlarn deerlendirilmesi' balkl 7 sayfalk rapor hazrlad.

'BLMSEL GERÇEKLER ÇARPITILDI'

Bu raporda, ilk rapor reddedilip, u tespitlere yer verildi:

"Raporda imzalar bulunan yetkililer ve bilirkiiler, her pirinçte doal olarak bulunan (endojen) standart pirinç referans genlerine dayanarak, numuneleri GDO'lu pirinçler olarak tanmlamlardr. Raporda belirtilen analizlerde, kullanlan Phopholipase D ve GOS9 genleri, sadece ve sadece pirinçlerin 'pirinç olduunu' tanmlamakta, pirinçlerin Transgenik/GDO olduuna dair en ufak bir bilgi vermemektedir. Bu tartlamaz, üphe getirmez bir bilimsel gerçek olmakla birlikte, raporda imzalar bulunan yetkili ve bilirkiiler, verdikleri raporda da esas aldklarn ifade ettikleri EU Reference Laboratory of GM Food And Feed'in önerdii referans yöntemlerde de Phopholipase D ve GOS9 genlerinin sadece internal kontrol referans gen olarak kullanlmas gerektii açkça belirtildii halde, bunu tamamen göz ard ederek, en temel ifadesi ile deneylerin prosedür olarak çaltnn dorulanmas için kullanlan, kontrol genlerinin mevcudiyetini, var olduklarna bilimsel olmayan bir ekilde inandklar transgenik GDO'lu pirinçlerin mevcudiyetini ispat için kullanmlardr. Bu yaklam bilimsel olmaktan da öte, bilimsel gerçekleri çarptr ve kamuoyunu yanltr nitelikte, ayrca yargnn yanl yönlendirmesine sebebiyet verebilecek mahiyettedir. Bütün bilimsel veri eksikliine ramen, analizi yaplan pirinç ve çeltik örneklerinde ABD kökenli LLRice601, Çin kökenli Bt63 rklarnn bir arada olduunun söylenmesi bilimsellikten çok uzak bir yaklamdr."

'ÇARPITILMAYA DEVAM EDLD'

Mersin Cumhuriyet Savcl'na gönderilen yazda, ikinci raporun da ayn paralelde olduu, bilimsel gerçekleri çarptan, kamuoyunu yanltacak, yargnn yanl yönlendirilmesine sebebiyet verecek maliyetteki iki rapordaki hatann sorumluluunu almak yerine, son olarak yeni bir rapor düzenlenip, tarafl çabalarla, bilimsel gerçeklerin çarptlmaya devam edildii bildirildi.

Profesörlerden oluan bilirkii heyetinin deerlendirmesinin son bölümünde, "Verilen tüm raporlarda sunulan mevcut deneysel veriler nda pirinçlerin ne GDO'lu, ne de GDO'suz olduunu söylemek, veya baka bitkilerden bir kontaminasyon olup olmadn bilimsel bir ekilde söylemek mümkün deildir. Sadece primlerle deil, problar kullanarak daha hassas ölçümlerin ve bulama ihtimallerinin de deney kurgusu içerisine konularak yaplmas gerekmektedir" denildi.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da, bilirkiilerin deerlendirmelerine yer verdii yazy Mersin Cumhuriyet Basavcl'na gönderip, "Kamuoyunda daha fazla ypratlmamas amacyla analiz görevinden üniversite olarak affmz talep ediyoruz" diyerek bu çalmadan çekildiklerini bildirdi.

7 SANIK ÇN 5-12 YIL HAPS STEMYLE DAVA AÇILDI

GDO'lu pirinç ithalat iddiasyla ilgili Tat Bakliyat Memiolu, Gözde Tarm ve Tiryaki Argo irketleri hakknda soruturma balatlmt. Bu firmalarda görevli 7 kii tutuklanm, daha sonra yaplan itirazlar üzerine tutuksuz yarglanmak üzere serbest braklmt. Olayla ilgili hazrlanan ve Mersin 4'üncü Ar Ceza Mahkemesinde kabul edilen iddianamede 'Teselsülen Biyogüvenlik Kanunu'na muhalefet etmek' suçundan 7 sank hakknda 5-12 yl arasnda deien sürelerle hapis cezas istenmiti. - Mersin
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.05.2013
Ekleyen Kii
ahin yaylac

Etiketler: Gdo, Pirin Soruturmasnda T ekildi
Link: Gdo'lu Pirin Soruturmasnda T ekildi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz