Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Mart 2024 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 Ters laleye bakanlık koruması

Dünyanın nadide çicekleri arasında gösterilen ters lale, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından korunması ve biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için koruma altına alındı.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ters lalenin (fritillaria imperiaris) korunması ve biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için tedbirler alındığını belirtti.

Konuyla ilgili farkındalığın artması amacıyla kolluk kuvvetleri ve yöre halkının eği­tim çalışmalarına ağırlık verildiğine dikkati çeken Eroğlu, ters lalenin toplanma­sı ve naklinin yasak olduğunu vurguladı.

Eroğlu, aykırı davranışta bulunanlar hakkında uygulanan ida­ri yaptırımların 32 bin liradan başla­dığına işaret ederek, vatandaşlardan ters laleye herhan­gi bir müdahalede bulunmamalarını istedi.

Gelen ihbarlan değerlendiren Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin ele geçirdikleri ters laleleri koruma altına aldığını ifade eden Eroğlu, biyokaçakçılığın önüne geçilmesi için denetim ve kontrollere ağırlık verildiğini bildirdi.

'AĞLAYAN GELİN'

Eroğlu, kaçakçıların bitkiyi soğan ve gövdesiyle sökerek götürdüğünü, ters lalenin renkleri, kadife hassaslığındaki çiçeği ve estetik görü­nümlü tersliğiyle adeta bir doğa hari­kası olduğunu anlattı.

Nesli tehlike altındaki ters lalenin, Anadolu’da "Ağlayan Gelin" adıyla da bilindiğini ve dünyanın en nadide çiçeklerinden birisi olduğuna dikkati çeken Eroğlu, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Ters la­lenin gen merkezi Batman olduğu halde kaçak yollarla Avrupa ül­kelerinde satılmaya çalışılmaktadır. Koz­metik ve ilaç sanayinde kullanılan ters lale, süs bitkisi olarak da değerlendirilmektedir. Dünyada bir benzeri daha bulunmayan, Hakkari, Van, Bitlis, Erzurum ve Batman’da doğal olarak yetişen ters laleler sadece belirli yerlerde görülmektedir. 167 türü bulunan ters lale çeşidi­nin en fazla görüldüğü ülke Türkiye olarak bi­linmektedir. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 43 türü bulunan ters lalelerin 20’si endemik türdür."

Eroğlu, göv­de boyu 30-100 santimetre arasında değişen ters lalenin kırmızı, turuncu ve nadiren sarı renkte olabildiğini kaydederek, "Ülkemizin ev sahipliği yaptığı bu nadide çiçeğimize vatandaşlarımız da sahip çıkarsa, biyolojik zenginliğimizi gelecek nesillerimize aktarabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
15.07.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Ters laleye bakanlık koruması
Link: Ters laleye bakanlık koruması
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız