ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
orman 


Samsun’un Yüzde 38’i Ormanlk Alan

 Amasya Orman Bölge Müdürü Yaar Sar:

- “Samsun’un 388 Bin 832 Hektarlk Alanla Yüzde 38’i Ormanlk Alanlarla Kapl”

- “Samsun’da Sel Ve Takna Maruz Kalan Tarm Alanlar Çalmalarnn Ve Meralarn, Karayollarnn, Köprülerin, Demir Yollarnn Gibi Tesislerin Erozyon, Sel Ve Takndan Korunmas Amacyla 7 Bin 418 Hektarlk Alanda Samsun Mert Irma Sargeçit Havzas Ve Ylanl Havzasnda Sel Kontrolü Uygulama Projesi Yapld. Projelerin Tamamlanma Süresi 5 Yl Olarak Planlamakta Olup, Projenin Maliyeti 22 Milyon 577 Bin 889 Tl’dir”
- “2013 Ylnda Samsun’da Bulunan Fidanlklarda 8 Milyon Adet Fidan Üretimi Yapld”


SAMSUN (HA) - Amasya Orman Bölge Müdürü Yaar Sar, Samsun’un yüzde 38’inin ormanlk alan olduunu söyledi.
Amasya Orman Bölge Müdürü Yaar Sar, l Koordinasyon Kurulu toplantsnda kurumunun çalmalar hakknda bilgi verdi. Bölge Müdürü Sar, “Samsun’da ormanlk faaliyetlerini yürütmek için 3 Orman letme Müdürlüü bunlara bal 33 Orman letme eflii, 1 Fidanlk Müdürlüü bulunmaktadr. Samsun’un 388 bin 832 hektarlk alanla yüzde 38’i ormanlk alanlarla kapl. Samsun’da toplam proje saymz ise 88’dir” dedi.
 
SEL VE TAKINLARLA MÜCADELE
 
Samsun’da sel ve takna maruz kalan tarm alanlar çalmalar hakknda bilgi veren Sar, “Samsun’da sel ve takna maruz kalan tarm alanlar çalmalarnn ve meralarn, karayollarnn, köprülerin, demir yollarnn gibi tesislerin erozyon, sel ve takndan korunmas amacyla 7 bin 418 hektarlk alanda Samsun Mert rma Sargeçit Havzas ve Ylanl Havzasnda sel kontrolü uygulama projesi yapld. Projelerin tamamlanma süresi 5 yl olarak planlamakta olup, projenin maliyeti 22 milyon 577 bin 889 TL’dir. 2013 yl itibariyle bin 500 hektar programland. Haziran sonu itibariyle 400 hektar alanda çalma yaplarak toplam 30 bin metre teras yapld. Bu kapsamda kayalar teker teker delinerek sel dereciklerinde ve yan derelerde kafes tel eik çalmas yaplyor. Ekstavatörle teraslar yaplarak yamaç slah tedbirleri alnp sel tehlikesinin önüne geçmek hedefleniyor. Masrafl ve pahal olarak bu projeye devam ediyoruz” diye konutu.
 
ORMAN ZARARLILARI LE MÜCADELE
 
2013 ylnda Samsun’da bulunan fidanlklarda 8 milyon adet fidan üretimi yapldn belirten Sar, “Orman zararllar ile mücadele bin hektar programa karlk 400 hektar biyolojik mücadele yaplmtr. 375 hektar programa karlk 375 hektar mekanik mücadele yapld. Çam kese böceine kar Adack yönetimi ile 2013 ylnda 37 Adack yaplarak biyolojik mücadele yaplmtr. Özellikle kzlçam’n youn olduu mntkalarda bahar aylarnda çam kese böcekleri aaçlarn diplerini yiyerekten kuruma görüntüsü vermekte. Buda kamuoyunda ‘aaçlar kuruyor’ eklinde bir oluumla bize geri dönmekte. Ancak bu aaçlara ikinci derece zarar verip, kurumasndan deil yapraklarn yiyor. Bahar geçtikten sonra oradaki aaçlar tekrardan yeeriyor” eklinde konutu.
 
OR-KÖY FAALYETLER
 
Orman ve Köy likileri (OR - KÖY) faaliyetlerinin tüm hzyla sürdüünün altn çizen Sar,unlar söyledi; “Süt koyunculuu projeleri kapsamnda, Bafra’nn Akalan köyünde 5 adet ünite için 115 bin TL kredi destei planlanmtr. Besi Srcl projeleri kapsamnda da 5 adet Samsun’un Asarck ilçesi Aydn Köyü, 5 adet Samsun’un Gürgenda Köyü ve 5 Adet Samsun’un Bafra ilçesinin Bengü köyü olmak üzere toplam 15 adet ünite için 345 bin TL kredi destei planlanmtr. Fenni arclk projesi kapsamnda ise 13 adet Samsun’un Salpazar ilçesi Yayla köyü, 13 adeti de Konakören köyü olmak üzere toplam 26 adet ünite için 273 bin TL kredi programa alnm olup, Haziran ay itibariyle 231 bin TL kredi destei salanmtr. Güne enerji projesi kapsamnda ise Samsun’a 105 adet, Bafra ilçesine 113 adet ve Vezirköprü ilçesine de 146 adet olmak üzere toplam 364 adet için 618 bin 800 TL kredi destei planlanmtr” 

Ekleme Tarihi
15.07.2013
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Samsunun Yzde 38i Ormanlk Alan
Link: Samsunun Yzde 38i Ormanlk Alan
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz