ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 

 
"Afyon" hasad balad


Afyonkarahisar ehrine adn veren "afyon" bitkisinin hasad balad. Kent ekonomisinde önemli bir yere sahip haha, tarihten bu yana Afyonkarahisarllar'n da sofralarn süslüyor.

Afyonkarahisar'n Çobanlar ilçesinde yaygn olarak yetitirilen afyon bitkisi, ilçe halknn önemli geçim kaynaklar arasnda yer alyor. Çobanlar Belediye Bakan Salih Alaka, hahan, ilçe ekonomisinde tarihten bu yana çok önemli bir yeri olduunu söyledi.

Haha üretiminin oldukça zor bir i olduuna dikkati çeken Alaka, bu bitkinin, üreticisini de zaman zaman üzdüünü ifade etti. Hahan, iklimdeki deiikliklere oldukça dayanksz olduunu belirten Alaka, hafif bir souk, ar ya veya scan haha üzerinde olumsuz etki yaratabileceini aktard. Alaka, bunu bilen üreticinin de bitkiyi, deiik parsellere bölerek ektiini dile getirdi. Temmuzun ilk haftasndan itibaren haha krmlarnn yapldn ifade eden Alaka, haha kapsülünün tek tek toplandn ve bunun için youn el becerisi istediini kaydetti.

Haha yetitiricisi Hasan Özbay da, haha iki dönem ektiklerini, dönümünden 200 kilo kabuk, 25 teneke de haha aldklarn söyledi.

Çiftçi Özbay, haha kapsülü fiyatlarnn henüz belirlenmediini ancak haha tohumunun kilosunun 3 liradan satldnn bilgisini verdi.
http://www.tarimtv.gov.tr

Ekleme Tarihi
16.07.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: afyon,haha
Link: 'Afyon' hasad balad
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz