Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mayıs 2024 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gıda
 İçecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvancılık
 Su Ürünleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarım
 Çevre, Enerji
 Bilişim, Teknoloji
 Tarım Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarımsal Desteklemeler
 


Denizli, Kekikte 60 Milyon Lira İhracat Hedefliyor

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, geçen yıl Denizli'den kekik ihracatından 50 milyon lira girdi sağlandığını ve bu yıl ise hedefin 60 milyon lira olduğunu bildirdi.

Dünyada en fazla talep gören tıbbi ve aromatik ürünler arasında olan kekik üretiminde Türkiye yüzde 60'la dünyada lider konumda. Ülkemizde kekik üretiminin büyük kısmı Denizli ilinde gerçekleştiriliyor.

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, geçen yıl Denizli'den kekik ihracatından 50 milyon lira girdi sağlandığını ve bu yıl ise hedefin 60 milyon lira olduğunu bildirdi.

Sezgin Kutlu, Gözler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Bakanlığın ve Denizli İl Özel İdaresinin destekleriyle 2003 yılında kekik işleme tesisi kurduğunu, tesiste; hem baharatlık, hem de kekik suyu ve yağı ürünleri üretildiğini söyledi. Geçen yıl Türkiye'de 90 bin dekar alanda 15 bin ton kekik üretimi yapıldığını, 13 bin tonunun Denizli'nin karşıladığı dile getiren Kutlu, üretilen ürününün yüzde 80'inin ABD başta olmak üzere, Almanya, Hindistan, İtalya, İngiltere, İsveç, Rusya, Hollanda, Avustralya, Macaristan, Kanada, Polonya ve Japonya gibi birçok ülkeye ihraç edildiğini vurguladı.

Gözler Belediye Başkanı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya da, 2003 yılından beri çiftçilere hizmet verdiklerini, piyasaya saf ve temiz ürün sunduklarını belirterek, yıllık 600 ton kekik işleyebilecek bir tesise sahip olduklarını kaydetti.

Kıraç tarım arazilerinde üretilen ve bir kere ekimi yapıldıktan sonra her yıl temmuz ve ağustos aylarında hasadı yapılan kekikten, 7-8 yıl boyunca ürün alınabiliyor. 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.08.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Denizli, Kekik, İhracat, Hedef, Sezgin Kutlu, Ali Akkaya, haber, haberler, tarım, tarım haberleri, tarımsal haberler
Link: Denizli, Kekikte 60 Milyon Lira İhracat Hedefliyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız