ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 30 Mays 2023 Sal
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Pirinçte 'Osmanck 97' çeidine rakip 3 çeit gelitirildi

Samsun’un Alaçam ilçesi Gökçeboaz köyünde Çeltikte Çeit Demonstrasyonu Tarla Günü düzenlendi. Etkinlikte Buday ve Msr’dan sonra Çeltik ve pirinç üretiminin, insanolunun beslenmesinde giderek artan stratejik önemi vurguland. Çalmada ‘Osmanck 97’ çeidine kar rekabet üstünlüü gösterecek daha yüksek verimli çeitlerin bu çalmalarla ortaya konulduu kaydedildi.

Çeltikte Çeit Demonstrasyonu Tarla Günü’ne Alaçam Kaymakam Saadettin Doan, Yakakent Belediye Bakan Burhan Bayraktar, Gda, Tarm ve hayvanclk l Müdürü Kadir Güven, l Müdür Yardmcs Nail Krmac, ube ve ilçe müdürleri, teknik elemanlar, sivil toplum kurulular ve çok sayda üretici katld.

1988 ylnda 262 bin 500 dekar olan Türkiye çeltik ekim alanlarnn, 2012 ylnda 880 bin dekara çkt belirtilerek, çeltik ekim alanlarnn yaklak 3,5 kat artt kaydedildi. Samsun'da ise 2001 ylnda 64 bin 375 dekar olan çeltik arazisinin 2012 ylnda 154 bin 201 dekara ulat açkland. Verilere göre Samsun çeltik ekim alanlarnda da yüzde 140 orannda art saland belirtildi.

Terme ve Çaramba ilçelerinde de yürütülen çalma kapsamnda aratrma kurulularnca bölge için önerilen ve yeni gelitirilen Bafra Yldz, Mevlütbey ve Gala çeitlerinin Osmanck 97 çeidiyle karlatrld ifade edildi. Son 16 yldr Türkiye çeltik tarmnda önemli yer tutan ‘Osmanck 97’ çeidine kar rekabet üstünlüü gösterecek daha yüksek verimli çeitlerin bu çalmalarla ortaya konulduu kaydedildi.

Çiftçilerimizin çeltikteki beklentilerini karlamada bilimsel çalmalarn önemli bir yere sahip olduunun altn çizen Gda, Tarm ve Hayvanclk l Müdürü Kadir Güven, Türkiye’de ve Samsun’da çeltikte önemli ilerlemeler kaydedildiini vurgulad. Müdür Güven unlar söyledi: “Çeltik tarmnda modern yöntemlerin kullanlmas, adaptasyon kabiliyeti ve verimi yüksek çeitlerin ekilmesi, tarmsal örgütlenme bilincinin artmas ve çeltik sanayinin gelimesiyle birlikte, ekili alanlarnda ve verimde kayda deer artlar yaand. Daha yüksek verimli çeltik çeitlerinin bölge tarmna kazandrlmas amacyla, aratrma kurulularnca gelitirilen ve bölge için önerilen çeitlerin bu tür çalmalarla çiftçilerimizin ve sektörle alakal tüm kesimlerin beenisine sunuldu. Alaçam’da arazi toplulatrma çalmalarnn sonuçlandrlmas akabinde, çeltik tarmnn daha büyük parsellerde yaplacak olmas nedeniyle, üretimin daha karl ve ekonomik hale gelecek. Çalmalardan elde edilecek neticeler Samsun ve ülke tarm adna hayrlara vesile olacak.“
 
 
 
 
(CHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
30.09.2013
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Pirin, Osmanck 97, eit, rakip, 3 eit, Samsun
Link: Pirinte 'Osmanck 97' eidine rakip 3 eit gelitirildi
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz