ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 01 Haziran 2023 Perembe
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
Glbirlik Genel Mdr Hasan elik 


- ISPARTA GÜLÜNÜN KML DET 
- GÜL SÜS BTKS KMLNDEN ÇIKARILIP YALIK ÜRÜN KMLNE KAVUTU
- GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLII, GÜL ÜRETCSNE VERLEN MAZOT, GÜBRE VE TOPRAK ANALZ DESTEKLEMESNDE DESTEN YÜZDE 102’LK ARTILA 6.90’LRADAN 14 LRAYA ÇIKARILMASINA KARAR VERD 
- GÜLBRLK GENEL MÜDÜRÜ HASAN ÇELK, GÜLÜN BR SANAY ÜRÜNÜ OLARAK SANAY TEVKLERNDEN YARARLANABLMES ADINA BU GELMENN ÖNEML BR ADIM OLDUUNU SÖYLED


ISPARTA (HA) - Gda Tarm ve Hayvanclk Bakanl tarafndan gül üreticisine verilen mazot, gübre ve toprak analizi desteklemesinde destek yüzde 102’lik artla 6.90'liradan 14 liraya çkarld. Bu gelime henüz sanayi ürünü kimlii kazanmayan gül için önemli bir adm sayld.
 
Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, bu destein sanayi teviklerinden yararlanlmasnn önünü açtn belirtti.
Isparta’nn, dünya gül ya üretiminin yüzde 65’ini karladn belirten Hasan Çelik, öyle konutu: “Tarmsal faaliyetlerde gülün ilimiz adna çok önemli katks var. Gül ilimizin sembolü haline gelmi bir ürün. Bu nedenle gül, Isparta’da tarmsal faaliyetlerde ayr özellii bulunan bir alan. Gül, yüzyldr bu corafyada üretilmekte, ilenmekte ve ihraç edilmektedir. Bugüne kadar yaplan faaliyetlerde gül her nedense hak ettii deeri görmemi, hep gözard edilmi ya da güle ötekiletirilmi bir ürün olarak baklm.”

MD HEDEF SANAY ÜRÜNÜ OLMASI
Mazot, gübre toprak analizleri destekleri kapsamnda bile en düük oranda gül üreticisine destek salandn ifade erden Çelik, unlar kaydetti:
“2012 yl içinde balattmz bir çalma vard. Gülün süs bitkisi kategorisinden alnarak sanayi ürünü kategorisine dahil edilip sanayi teviklerinden yararlanmas adna yaptmz bir çalma vard. Bu çalma en son Gda Tarm ve Hayvanclk Bakanl’nda yaptmz çalmada son eklini alm oldu. Bugün itibariyle gül artk bir süs bitkisi deil, yal tohumlar ve endüstri bitkisi olarak deerlendirildiini büyük bir memnuniyetle örendik. Bugüne kadar gübre toprak analizi konusunda dekar bana alnan destek yüzde 102 artrld. Bu üreticiye daha çok destek salanmas anlamna gelir. Çiftçi açsndan memnuniyet vericidir. Gülcülük sektörünün kazanm açsndan bakldnda yadsnmayacak bir adm. Bundan sonra da gülün sanayi teviki kapsamnda desteklenmesi için önemli bir adm atlmtr. Bundan böyle gülün hak ettii üst seviyedeki destek ve tevikleri almas için gerekli çalmalar yapacaz. Sanayi tevikleri kapsamnda en üst teviklerden yararlanmak için elimizden gelen gayreti göstereceiz.”
Bu deiimin gülün bundan sonraki yol haritasnda önemli olacan kaydeden Çelik, sözlerini öyle tamamlad: “Baz kazanmlar elde edilebilmesi için gülün yalk olarak tescil edilmi olmas çok önemli bir admdr.” Çelik, güle bu destein verilmesinde emei geçen herkese teekkür etti.

Ekleme Tarihi
02.10.2013
Ekleyen Kii
gidatarim2

Etiketler: Isparta Glnn Kimlii Deiti ,glbirlik
Link: Isparta Glnn Kimlii Deiti
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz