ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Bu yln ilk fidanlar toprakla bulutu

Mersin'in Erdemli ilçesinde 2013-2014 dikim sezonunda ilk fidanlar toprakla bulutu.
 
lçeye bal Toros Köyü Arpaalan mevkiinde aaç dikim törenine Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Erdemli Cumhuriyet Basavcs Nebi Kurtgöz, Erdemli Orman letme Müdürü Kenan Akduman, ube müdürleri, ormanclar ve vatandalar katld.
 
Orman Bölge Müdürü Abit Baca yapm olduu açklamada, rehabilitasyon ve aaçlandrmada en önemli safha olan dikim çalmalarnn bu sezon ilk defa burada baladn söyledi. Peygamberimiz'in (sav) 'Kyamet koparken sizden birinizin elinde bir fidan bulunur da bunu kyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse, mutlaka diksin, brakmasn' hadisini kendilerine düstur edindiklerini ifade eden Baca, "Bizlerde fidan dikmenin önemine dikkat çekmek adna bugün burada bu töreni düzenlemi bulunmaktayz" dedi.
 
Erdemli Orman letme Müdürlüünce 3 yldr sürdürülmekte olan Arpaalan mevkii rehabilitasyon ve aaçlandrma çalmalarnda 4. yla girdiklerini ifade eden Baca öyle devam etti: "2010 ylndan bu yana Arpaalannda bin 147 hektar saha aaçlandrld. 473 hektar sahaya 215 ton (3 milyar adet) karpelli sedir tohumu ekildi. 674 hektar sahaya 839 bin 500 adet fidan dikimi yapld. Ayrca 100 hektar sahada bal orman tesis edildi. 2013 ylnda ise 148 hektar sahada 60 ton (822 milyon) karpelli sedir tohumu ekilecek, 330 hektar sahada 290 bin adet tüplü sedir ve muhtelif türlerde fidan dikilecek. 2013 yl sonu itibaryla Toros Köyü Arpaalan Mevkiinde bin 625 hektar saha aaçlandrlm olacaktr." 
 
 
 
(CHAN)
 

Ekleme Tarihi
08.10.2013
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: fidan, toprak, Mersin, Abit Baca
Link: Bu yln ilk fidanlar toprakla bulutu
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz