ifti Defteri
    TRKYENN EN GVENLR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
ifre
Beni Hatrla    
. Unuttum | ye Ol
Bugn: 03 Haziran 2023 Cumartesi
Haberler Yazarlarmz Basndan Makaleler Gnlk Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 uan Buradasnz: Ana Sayfa »  HABERLER » 
facebook
Twitter
 ANA SAYFA
 Gda
 ecek
 Tarla Bitkileri
 Sebzecilik
 Meyvecilik
 Hayvanclk
 Su rnleri
 Orman, Peyzaj
 Organik Tarm
 evre, Enerji
 Biliim, Teknoloji
 Tarm Tedarik
 Ekonomi, Lojistik
 Tarmsal Desteklemeler
 


Türkiye'nin lk Geofit Bahçesi Yalova'ya Kuruluyor

YALOVA (HA) - Yalova’nn marka deerini artracak önemli projelerden birisi olan Türkiye’nin ilk "Geofit Bahçesi", Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Aratrma Enstitüsü bünyesinde hayata geçiriliyor.


Bünyesinde 450 endemik türün yer alaca ve bilimsel aratrmalarn yaplmasnn yan sra salk sektörüne de hizmet etmesi beklenen Geofit Bahçesi’nin sözleme teslim tutana Aratrma Enstitüsü’nde düzenlenen törenle imzaland. Bahçenin 2014 ylnda hizmete girmesi bekleniyor.

Tutanaa Enstitü adna Müdür Dr. Ylmaz Boz ve yetkili firma adna Kenan Gülsüm imza att. Yalova Belediye Bakan Yakup Koçal’n yan sra YTSO Bakan Tahsin Becan, l Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürü Selim Karahan, AK Parti l Bakan Mustafa Pehlivan’n da hazr bulunduu törende konuan Enstitü Müdürü Ylmaz Boz, projenin Yalova’nn dünyaya açlacak penceresi olacan söyledi.

Boz, “Geçen yl göreve baladmda bu projenin düüncesi bile heyecan vermeye yetiyordu. Büyük bir çalmann ürünü olacak bu proje bütün insanln istifadesine sunulacak. Bilimsel aratrmalara da kaynaklk edecek, dünyann bekledii bir proje. Geofit Bahçesi ile birlikte pek çok bitki türünü burada bulmak mümkün olacak. Dünyann dört bir tarafndan bilim adamlar buraya gelecek. Yalova Belediyesi'ne katklar için teekkür ediyoruz” dedi.

Bakan Yakup Koçal da, projenin sala ve bilime hizmet edecek önemli bir proje olduuna dikkat çekerek, “Sahip çklmas gereken önemli bir proje. Bu tür mekanlarn artmas Yalova turizmine önemli katk salayacak, imdiden hayrl olsun” diye konutu.
 
Proje ile ilgili bilgi veren Ziraat Yüksek Mühendisi Erdal Kaya, “Ilman iklimde bulunan Yalova, bitki zenginlii açsndan önemli bir deere sahip. Yalova’da enstitümüz bünyesinde hayata geçecek Geofit Bahçesi’nde ayrca 450 endemik tür de yer alacak. Endemik türler dünyada oldukça ilgi görüyor. Hatta bunlar görebilmek için dünyann bir köesine turlar düzenleniyor. Geofit Bahçesi bu açdan bakldnda Yalova için önemli turistik deeri de bünyesinde barndryor” dedi.

Geofit Bahçesi’nin yapmn üstlenen firma adna konuan Kenan Gülsüm de, “Türkiye’de ilk, dünyada sayl projelerden birisi olan Geofit Bahçesi’ni Yaloval bir firma olarak üstlenmekten mutluluk duyuyoruz. Yalova’nn marka deerini arttracana inandmz önemli bir proje” diye konutu.
 
 

Ekleme Tarihi
10.10.2013
Ekleyen Kii
zgr evik

Etiketler: Trkiye'nin lk Geofit Bahesi, Yalova
Link: Trkiye'nin lk Geofit Bahesi Yalova'ya Kuruluyor
  HABERLER
>> Ariv in Tklaynz